12 inspirujících poučení od babičky Zeldy

zelda

Když moje babička Zelda před několika lety ve své devadesátce zemřela, zůstala mi po ní krabice různých věcí, o nichž věděla, že je ocením až vyrostu. Kromě všeho ostatního tam byl starý velký sešit v kožených deskách, kterému dala výstižný název „Deník pro inspiraci“.

V druhé půlce svého života si do deníku zapisovala svoje myšlenky, citáty, texty písní a další věci, které ji zajímaly. Četla mi z deníku úryvky, když jsem povyrostl. Poslouchal jsem a ptal jsem se.

Rád bych se s vámi o některé z těch úryvků podělil.

1. Vdechujte budoucnost, vydechujte minulost.

Je jedno, kde jste a čím budete muset projít, vždycky věřte ve světlo na konci tunelu. Nikdy na nic nečekejte, nic nepředpokládejte a nic nepožadujte. Dělejte, co můžete a ostatní ať je, jak to být má. Protože jakmile vykonáte to, co můžete, stane se také to, co se stát mělo. Anebo se vám ukáže další krok, který je třeba udělat.

2. Život může být úplně jednoduchý.

Prostě je třeba se soustředit na jednu věc. Člověk nemusí dělat všechno najednou, ani to nemusí udělat zrovna teď hned. Má dýchat, žít a dělat to, co má zrovna před sebou. Co životu dá, mu život po nějakém čase vrátí.

3. Druzí ať vás berou, jací jste, nebo ať vás neberou vůbec.

Mluvte pravdu, i když se vám třese hlas. Když je člověk sám sebou, přináší krásu i tam, kde nikdy na světě nebyla. Má si jít jistě svou cestou a nečekat, až druzí jeho cestu pochopí, zvláště pokud nevědí, kam jde.

4. Nejste už člověkem, kterým jste byli dřív a to je naprosto normální.

Prošli jste mnoha vzlety a pády, abyste se nakonec stali tím, kým jste dnes. Za uplynulé roky se toho stalo hodně, co změnilo vaše názory, co vám poskytlo poučení a přimělo vás zvednout hlavu. Čas běží a nikdo nestojí na místě, přesto vám někteří lidé budou připomínat, jak jste se změnili. Těm odpovězte: „Samozřejmě, že jsem se změnil. To tak v životě chodí. Jsem ale tentýž člověk, jenom jsem teď o něco silnější, než dřív“.

5. Vše, co se děje, nám pomáhá růst, i když to zrovna teď nechápeme.

Okolnosti vás budou po celý čas směrovat, měnit a zdokonalovat. Proto ať děláte cokoli, neztrácejte naději. I ta nejtenčí nit se jednou změní v silný provaz. Nechte naději, aby byla vaší kotvou, věřte, že tohle ještě není konec vašeho příběhu, že odliv vystřídá příliv, který vás nakonec zanese k tichému břehu.

6. Neusilujte o bohatství, usilujte o štěstí.

Až budete starší, budete vnímat cennost věcí, nikoli jejich cenu. Nakonec pochopíte, že nejlepší dny jsou ty, kdy se člověk usmívá bez nějakého zvláštního důvodu. Ceňte si okamžiků, buďte za ně vděční a nehledejte nic víc. V tom je podstata skutečného štěstí.

7. Buďte rozhodní a optimističtí.

Uvědomte si, že velká část vašeho trápení a nezdarů není způsobena okolnostmi, ale vaším vztahem k nim. Usmějte se nad těmi, kdo vám závidí a snaží se vám škodit, ukažte jim, že to, čeho se jim v životě nedostává, nikdy nemohou získat od vás.

8. Buďte vnímaví ke svým blízkým.

Někdy nám milovaný člověk říká: „Jsem v pořádku“. My mu ale musíme pohlédnout do očí, pevně ho objemout a říci: „Já vím, že nejsi“. Neztrácejte náladu, když se vám, zdá že někteří lidé si na vás vzpomenou pouze tehdy, když vás potřebují. Hledejte uspokojení v tom, že pro někoho jste zkrátka takový majáček světla, za kterým jde, když je kolem něj tma.

9. Někdy musíte nechat člověka odejít, aby mohl růst.

Protože v jeho životě není hlavní to, co pro něj děláte vy, ale to, co jste ho naučili dělat pro sebe sama.

10. Abyste dosáhli výsledku, musíte se někdy zbavit lidí, kteří nesdílejí vaše zájmy.

Získáte tím místo pro ty, kdo vás podporují ve vašem vidění sebe sama. K tomu dochází automaticky, v závislosti na věku. Když zjistíte, kdo jste a co chcete, začnete chápat, že lidé, které jste znali, se na věci nedívají vždycky tak, jako vy. To vám umožní zachovat si pěkné vzpomínky a jít dál.

11. Lepší je ohlédnout se zpět se slovy „Nemůžu uvěřit, že jsem to udělal“, než říci „Je mi líto, že jsem to udělal“.

Lidé vás tak jako tak budou soudit. Proto není opravdu nutné snažit se celý život dělat na lidi nějaký dojem. Mějte se natolik rádi, že nebudete svou úroveň snižovat kvůli jiným lidem.

12. Jestliže čekáte na šťastný konec a nevidíte ho, pak možná přišel čas hledat nový začátek.

Pohlédněte na sebe ze strany a přijměte jako fakt, že i vy máte právo občas udělat chybu. Právě tím se učíte. Silní lidé jsou ti, kteří se problémům hlasitě smějí, kteří už vybojovali nejeden těžký boj. Usmívají se, protože jsou si jisti, že ničemu nedovolí, aby je to stáhlo dolů. Že půjdou za novým začátkem.

Marc Chernoff

=========
Lekce moudrosti od dvaadevadesátileté dámy
Pravidla štěstí od těch, kterým je přes 50