11 citátů, na které byste si měli vzpomenout, až si budete něčím zbytečně lámat hlavu

Jestliže dovolíte záplavě zbytečných myšlenek aby vás ovládaly, pak dříve nebo později se vám vlastní mysl stane vězením.

«Hubíme sami sebe tím, že příliš myslíme. Pomalu se zabíjíme, protože se pokoušíme přemýšlet o všem kolem sebe. Přemýšlet… Přemýšlet… Přemýšlet… Lidskému rozumu nikdy nelze úplně důvěřovat. Je to smrtelná past», říká britský herec a režisér Anthony Hopkins.

Lidský rozum rád přemýšlí a vypadá to, že neumí a nechce zastavit se včas. Poctivě řečeno, hlavy současníků zaplňuje takové množství zbytečmných a nepotřebných myšlenek, že se to začíná podobat pandemii.

Na základě pečlivého výzkumu došla profesorka psychologie na Yalské universitě Susan Nolen-Hoeksema k závěru, že zbytečnými a škodlivými myšlenkami přetěžuje vlastní rozum mládež a lidé středního věku. Zbytečnými myšlenkami se trápilo zhruba 73 procent dotazovaných ve věku 25-35 let. Výsledky rovněž ukázaly, že myšlenkovému přetížení jsou více vystaveny ženy (57%) než (43%).

Lidský rozum občas připomíná pětileté dítě – přeje si, aby všechno bylo právě tak, jak si přeje ono a nedokáže posedět na místě. Pokud svému rozumu povolíte, aby se řítil plnou parou vpřed i tehdy, když to vůbec není potřeba, bude jen znovu a znovu natahovat setrvačník šílenství, dokud si neuvědomíte, že vaše vlastní mysl se vám stala vězením.

Naučte se naplnit svůj rozum klidem, soustřeďujte se jen na skutečně důležité věci a všemožné hlouposti prostě nechte plavat. Ujasníte si tím vlastní myšlenky, zlepšíte koncentraci a zbavíte se protivného škodlivého zvyku lámat si hlavu nad každou nedůležitou maličkostí.

Podívejte se na 11 citátů, které vám v tom pomohou.

 1. Nemůžete být nikdy svobodní, dokud neuniknete ze žaláře vlastních myšlenek.
 2. Než budete mluvit, poslouchejte. Než budete něco dělat, přemýšlejte. Než budete kritizovat, vyčkejte. Než se budete modlit, odpusťte.
 3. Už přestaňte ustavičně myslet na všechno, co by se mohlo stát – raději se radujte z toho, co se daří.
 4. Zbytečné úvahy jsou spolehlivou cestou k vytvoření problému tam, kde žádný není.
 5. Nic na světě vás nedokáže zneklidnit tak spolehlivě, jako vlastní myšlenky.
 6. Zbytečně se zneklidňovat je totéž jako sedět v houpacím křesle. Jedno i druhé vám něčím zaplní čas a ve výsledku to k ničemu není.
 7. Nepokoušejte se promýšlet všechny možné varianty. Nedokážete řídit úplně všechno. Buďte v pohodě.
 8. Milý rozume, to přemýšlení po nocích už stačilo. Potřebuju se vyspat.
 9. Občas sami sebe zbavujeme štěstí, protože se ničíme škodlivými myšlenkami.
 10. Nekazte si nový den úvahami o problémech z minulosti. Ať v ní zůstanou.
 11. Klidný rozum snáz zaslechne tichý hlas intuice přes křik strachu.

=========
Něco k zamyšlení od Vadima Zelanda
15 citátů Eckharta Tolleho