10 zvyků šťastných dvojic z pohledu psychiatra

dvojici-big

Psychiatr Mark Goulston o zvycích vlastních šťastným párům. Pokud se rozhodnete některé si osvojit, nezapomeňte určitě na číslo 7!

1. Snažte se jít do postele ve stejnou dobu

Vybavte si počátky vašeho vztahu, kdy jste se tohoto okamžiku nemohli dočkat. Šťastné páry nepodléhají zdánlivé svůdnosti myšlenky chodit spát v různou dobu. Ukládají se ke spaní společně, i kdyby pak měl jeden z partnerů potuchoučku vstát a zabývat se věcmi, které ho zajímají a neruší toho druhého.

2. Pořiďte si společné zájmy

V pozdějším období vztahu mnohé páry zjišťují, že celkem vzato nemají zase tak moc společného. Rozhodně však nijak nesnižujte důležitost toho, čím se můžete zabývat (a to s potěšením) společně. A dokonce i kdyby se nenašlo nějak moc skutečně společných zájmů, určitě se dá najít něco, co se vám oběma bude líbit (pokud samozřejmě chcete být šťastnou dvojicí). Nezapomínejte přitom ani na své vlastní, osobní záliby a zájmy. Nejen, že tak budete zajímavější pro svého partnera, ale zároveň to bude vypadat, že jste na něm méně závislý.

3. Jdete-li někam společně, držte se za ruce, nebo jděte alespoň vedle sebe

Když se šťastná dvojice někam vypraví, nestává se, že by jeden z partnerů šel pozadu nebo naopak chvátal vpředu – ne, jdou spolu, drží se za ruce, nebo alespoň jdou bok po boku. Vědí, že přání být nablízku tomu druhému je silnější, než přání dorazit někam včas. 4. Vaším běžným „režimem“ by měla být důvěra

Pokud (přesněji spíše „když“) se pohádáte, nezapomeňte na to, že šťastnou dvojici tvoří lidé, kteří jsou šťastni proto, že jsou vždy ochotni jeden druhému důvěřovat a odpustit, místo aby v sobě živili zlobu a nedůvěru.

5. Snažte se vždycky mít více na mysli to, co váš partner dělá správně, než to, v čem náhodou není tak dobrý

Budete-li na svém partnerovi vyhledávat samé nedostatky, můžete mi věřit, že jich najdete spoustu. Ale stejnou logikou bráno na něm můžete najít také spoustu předností. Vše záleží na tom, co na něm hledáte. Šťastné páry jsou vždycky zaměřeny na to pozitivní.

6. Objímejte se, když se večer vítáte po návratu z práce

Naše pokožka má paměť na „dobré doteky“ (láska), „špatné doteky“ (násilí) a „absenci doteků“ (ignorance). Když se tedy vítáte nebo loučíte se svou drahou polovicí v objetí, doslova se koupete v „dobrých dotecích“ – a ty vám pak pomáhají přestát jakékoli nepříjemnosti.

7. Říkejte si „mám tě rád/a“ a přejte si „pěkný den“ každé ráno

Je to výborný způsob, jak se každé ráno nabít pozitivním nábojem tolerance a dobré nálady, s nímž se můžete směle vydat do boje se zácpami na silnicích, nekonečnými frontami a jinými nepříjemnými jevy všedního dne.

8. Každý večer popřejte jeden druhému dobrou noc – a není důležité, jak moc upřímně to říkáte

Vašemu partnerovi tím sdělujete, že bez ohledu na to, jak moc jste na něj třeba nahněváni, stejně jsou vaše vztahy pro vás důležité a vy v nich chcete pokračovat. Vypovídá to o tom, že vás spojuje něco mnohem pevnějšího a důležitějšího než je jedna hádka.
9. Nezapomínejte se jeden druhého optat, jak se máte

Nezapomeňte čas od času zavolat partnerovi domů nebo do práce, abyste se poptali, jak mu to dnes jde. Je to výborná cesta, jak se dozvědět, co máte od ní nebo od něho očekávat při večerním návratu domů. Jestliže den vašeho partnera se vyvíjel prostě úděsně, těžko můžete očekávat jeho upřímnou radost při pohledu na vaši rozzářenou tvář.

10. Radujte se, že vás lidé vidí spolu

Šťastné dvojice se nijak neostýchají ukazovat se pospolu, naopak, užívají si, když jsou viděny v nějaké emocionální situaci, ať už je to dotek ruky nebo objetí kolem ramen. Naprosto tím nechtějí ohromovat, chtějí prostě jen předvést, že patří k sobě a že se z toho těší.

Zvyky šťastných párů se silně odlišují od zvyků dvojic nešťastných. Co je to vlastně zvyk? Určitá šablona chování, kterou naplňujete automaticky, jejíž následování od vás nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Aby se nějaké chování stalo zvykem, je třeba je opakovat minimálně 21 dnů. Pokud si zvolíte jako model svého chování zvyky popsané v tomto článku, určitě to ozdraví a přinese nový šťastný náboj do vašeho vztahu s partnerem. Pokud se to nepovede napoprvé, nezoufejte. Zkrátka se partnerovi omluvte a zkoušejte dál pracovat na vytvoření užitečných návyků.

=========
Jste připraveny ke vztahu? 10 důležitých otázek.
Jak jsem zachránil své manželství
Skutečný důvod všech rozvodů