10 způsobů jak si užívat života

10-jak-si-uzivat-zivota

  1. ZŘÍCI SE SEBEKRITIKY I KRITIKY

Myslím, že tohle je jasné. Kritika je hodnocení. Když kritizujeme, hodnotíme. Lidi, sebe, různé situace. A co je důležité: kritika vždycky znamená nějaké násilí nad světem, pokus vnutit mu svůj názor – takhle to má být a ne jinak! Ale proč vlastně? Kolik toho víme o vzájemné souvislosti jevů? Odkud víme, jakou lekci potřebuje člověk, který podle nás nejedná správně? Život nemá násilí rád a žádat na osudu cokoli je k ničemu, všechno se jenom zhorší.

  1. ZŘÍCI SE CHMURNÝCH MYŠLENEK

Musíme přestat terorizovat sami sebe negativními tvrzeními, temnými předtuchami a obavami. To znamená svěřit se životu, odevzdat se mu, žít s otevřeným srdcem a vědět jistě, že zdrojem zla jsou jenom naše vlastní špatné myšlenky. Život přináší, co se od něj očekává. Čekáme nemoci, budou nemoci. Čekáme-li, že na nás na tmavém místě zpoza rohu vyskočí zloděj, pak vyskočí. A čekáme-li lásku, přijde láska. Toť vše.

  1. BÝT MÍRNÍ, TRPĚLIVÍ A LASKAVÍ SAMI K SOBĚ

Jedním z hlavních zádrhelů na cestě k úspěchu je naše vlastní netrpělivost. Hrozně, hrozně, hrozně moc už chceme nějakou odměnu! Teď právě jsem pochopil, kde jsem dělal chybu a začal jsem myslet pozitivně… kde tedy jsou ty slibované změny k lepšímu? Jak to, že z nebe nepadá zlatý déšť?!? Jen klid, přátelé, všechno chce svůj čas. Nechte změny pevně zakotvit, ať se trochu usadí váš nový způsob života i vztah ke světu. Dejte si čas, ať se ještě něco dozvíte. Nervěte štěstí pánubohu z rukou a on vám je dá sám.

  1. PŘESTAT LITOVAT SÁM SEBE I JINÉ

Nevím, jestli má vůbec smysl tohle vysvětlovat. Tolik už toho bylo řečeno o lítosti, která ve skutečnosti není ničím jiným, než skrytou formou ponížení: jak si vážit a pokládat za cenného někoho, kdo vyvolává soucit, kdo vypadá bezmocně. Litujeme, to znamená, že souhlasíme. Člověk se nemusí srovnat se svým problémem, život je tedy apriori nespravedllivý, příště mohu být obětí já…

  1. KLIDNĚ, S VDĚČNOSTÍ, BEZE STRACHU A POCHYB PŘIJÍMAT DARY OSUDU

Jak často slýchám: „Jsem tak šťastný, až se… stydím! Vždyť každý nemá takové štěstí jako já!“ Jak tohle přeložit? Velmi jednoduše: „Osud je tupec, který sesílá blaho na toho, kdo si to nezaslouží, tedy na mě. Ve skutečnosti si nic nezasloužím, protože nejsem ničím zvláštní, zatímco jiní jsou mnohem lepší než já“. Skvělé! To máme veškerou možnou negativitu pěkně pohromadě: ponižování sebe sama, srovnávání s jinými, nedůvěru k životu, strach, že za dar osudu budu muset zaplatit…

  1. ZBAVIT SE SLEPÉHO SPOLÉHÁNÍ NA SEBE SAMA

Nebojte se požádat o pomoc, není to žádný příznak slabosti, naopak. Je to důkaz síly. Slabý se bude ostýchat a prohraje tam, kde silný, když cítí, že potřebuje pomoc, neváhá žádat o ni. A sám takovou podporu také neodmítne, pokud to bude v jeho silách. Ano, jistě, jsme schopni vyřešit všechny problémy, které před nás život staví, ale kdo kdy řekl, že na ně musíme být sami? Naopak, spolupůsobení se světem, s lidmi okolo je zárukou úspěchu. Zkrátka – hledejte oporu a budete stokrát silnější. Získáte sebejistotu a naučíte se světu důvěřovat!

  1. JE TŘEBA MÍT RÁD SVÁ NEŠTĚSTÍ A NEDOSTATKY

Nejde o žádný masochismus. Prostě si jen pamatujte, že každá těžkost vás posiluje. Samozřejmě pokud před ní nekapitulujete, ale překonáváte ji. Když kladete situaci odpor, jenom ji posilujete, čistě proto, že se nepokoušíte přijmout ji, ale odstrkujete ji od sebe. Neřešíte ji. Napravit situaci můžeme jenom když do ní vstoupíme. Jinak řečeno, když ji od sebe přestaneme odstrkovat. Když ji přijmeme.

  1. JE TŘEBA STARAT SE O SVOJE TĚLO

Od narození na celý život je nám dáno jedno jediné tělo. Jiné mít nebudeme, výměny se nevedou, ať se mu přihodí cokoli. Má to jen jedno východisko: snažit se ze všech sil, aby se mu nepřihodilo nic zlého. Hýčkat ho a pečovat o něj. Léčit včas a ještě lépe – předcházet jakýmkoli neduhům. Nemocný člověk je vždycky slabší než zdravý, vždycky je pro něj všechno těžší. Má tedy smysl přidělávat si těžkosti?

  1. KAŽDOU VĚC JE TŘEBA PŘIVÉST DO KONCE

Neukončené věci vždycky snižují sebevědomí, uvíznou v paměti jako třísky, věčně připomínají porážku a slabost. Nenechávejte nic na půl cesty a nebudete si muset nic vyčítat.

  1. NESNAŽTE SE OVLÁDAT

Velmi důležitá věc! Koho nebo co můžeme ve skutečnosti ovládat? Jakákoli věc, která nám patří, se ve kteroukoli chvíli může rozbít nebo zmizet. A čím dražší nám byla, čím větší ztrátu to pro nás znamená, tím více nás ta ztráta oslabuje. A co teprve říci o lidech! Ten, koho se pokoušíme ovládnout, koho si chceme přisvojit, může v kteroukoli chvíli odejít. Avšak naše závislost zůstává. O jakém se pak dá mluvit sebevědomí, jestliže bez oné kouzelné moci ztělesněné v osobě zbožňovaného jsme hotová nula? Pojďme si to ujasnit: všechno, co je v naší moci, je být vedle svého blízkého, milovaného člověka, přitom však musíme zůstat sami sebou a být jediným středem svého světa. Pouze a jedině to je zárukou šťastného, harmonického vztahu.

=========
7 příznaků, že život je na vaší straně
27 životních pravidel od nepálských mudrců