10 laciných způsobů jak zlepšit svůj život

Nepotřebujete k nim nic jiného než své vlastní odhodlání.

1. Seznam vděčnosti

Vytvořte si seznam věcí, za které jste vděčni. Udělejte to hned a pocítíte příliv hormonů radosti a štěstí.

2. Plný dech

Nemusíte se přímo věnovat pránajámě. Prostě se pokuste několikrát denně věnovat pozornost způsobu, kterým dýcháte. Usilujte o dech efektivní, hluboký, ne jenom povrchní nadechování. Udělejte 5-6 hlubokých nádechů a výdechů, snažte se vědomě zapojit bránici a břišní svalstvo.

Obohatíte své tělo kyslíkem, zvýšíte jeho přísun do mozku, a zlepšíte tak fungování celého organismu.

3. Knihy o osobním rozvoji

Vyberte si oblast, či směr, kterým chcete jít vpřed, zvolte autora a hurá do světa nových znalostí a pocitů.

4. Blogy věnované osobnímu rozvoji

Jestliže knihu autor píše a stále vybrušuje někdy i roky, v blogu dává průchod tomu, co chce říci právě teď. Aktuální a často velmi užitečné.

5. Procházky a aktivní provozování sportu v přírodě

Je to snadno dostupné, je to užitečné a pro dobrý tělesný i duševní pocit prostě nedocenitelné. Zvolte si, co vám vyhovuje a co vás baví.

6. Automasáže

Abhyanga je ajurvédská automasáž. Celé tělo se promazává a masíruje olejem, který je často obohacen různými léčivými přísadami a navíc prohřátý (kupříkladu se používá teplý sezamový olej). Masáž uvolňuje a harmonizuje celé tělo. Trvat by měla nejméně 5 minut. Podle tvrzení ajurvédy může automasáž prováděná každý den po dobu jednoho roku zbavit člověka veškerých nemocí. K dispozici máte rovněž su-jok, systém doktora Park Jae Wooa, jehož součástí je i masáž posilující vnitřní orgány.

7. Meditace

Už pouhých deset minut každodenní meditace dokáže příznivě ovlivnit biochemii lidského mozku. Dodat vám klid a vyváženost a posílit váš vědomý přístup k životu.

8. Rozcvička nebo jóga

Jedna z charakteristik jógy říká, že, «jóga uvádí člověka do stavu, kdy jeho život je jak činy tak myšlenkami dokonale harmonický». Takového stavu se dá dosáhnout pouze pravidelným praktikováním jógy. Jako obvykle všechno začíná tím prvním, jedním jediným cvičením. Pak následuje další, další a ještě jedno…

9. Dobrý skutek ve prospěch někoho jiného
Nejspolehlivější způsob, jak uniknout splínu nebo i počínající depresi. Výzkumy
potvrdily, že lidé, kteří se starají o jiné, vykazují vyšší hodnoty uvolňovaného oxitocinu, serotoninu a dopaminu (svatá trojice hormonů štěstí a radosti) než ti, komu prokazují péči a pomoc.

10. Jakékoli tvůrčí hobby

Že nemáte žádný tvůrčí nápad? Nic vás neinspiruje, neláká? Malujte, kreslete, vyřezávejte, pleťte, háčkujte, hrajte na nějaký nástroj, vyrábějte hračky, pište.

Prozradíte nám v komentářích, co z tohoto seznamu jste dnes podnikli?

=========
Rozbité loďky — podobenství o odvaze ke změně
Našli jste svou životní rovnováhu?