Vzorec lásky

vzorec-lasky

Dokud jsem byla čistě jen psycholožkou, věřila jsem svatosvatě, že šťastné vztahy mají svůj vzorec. Stačí ho postihnout. Správně se domluvit, dělit se o povinnosti, moudře hodnotit.

To všechno je nesporně velmi důležité umět, protože to umožňuje být jeden pro druhého čitelným a vyhnout se protikladům.

Ano, ale …

Ten vůbec nejsvětější ze všech vztahů je láska. Kde není láska, nezaberou žádné vzorce.

Co to je, vzájemná láska?

Dokud jsem to nepocítila, spoléhala jsem na vzorce a ony fungovaly. Dělaly ze vztahu docela úspěšný podnik.

Láska však rozbije veškeré vzorce napadrť a vy stojíte bezbranní před její velikou silou.

V lásce se potkávají dva mimozemšťané, jimiž pohybuje nepostižitelná gravitace přitahující jednoho k druhému, likvidující prostor a čas, společenská pravidla a konstrukty, všechny ty nástroje nakládání se sebou samým i jinými lidmi, které jsme si stihli za celý život vytvořit.

Mnozí se lásky zřeknou a dají raději přednost brnění úspěšných vzorců, které jim pomáhaly a chránily je po celý život: „Když on tohle, tak já tamto“. V takovém paradigmatu je všechno zřejmé, chrání vás před nečekanostmi a kdyby něco, víte, co dělat.

Avšak milovat znamená zůstat zcela nekrytý a bezmocný, zranitelný a němý, protože láska je vztahem vyžadujícím zrození nového dorozumívacího jazyka, jemuž se učíme cestou pokusů a omylů.

N. Rubshtein

=========
Sblíží nás to?
Vztahy neustále prověřují, čeho jsme schopni