3 věci, jichž se obává většina lidí

4-fears

Každý z nás získal v životě nějakou zkušenost, která ho vede k obavám. Všichni lidé, kteří nám kdy zkřížili cestu, nám byli sesláni, abychom získali zkušenost. Každý z nich však přinesl zkušenost zcela jinou: někdo bolest, jiný štěstí.

Mé okolí se mnou sdílí ty nejdůvěrnější věci. Chtějí se vymluvit, hledají u mě podporu nebo radu. Snadno však lze zjistit jistou zákonitost: všichni se něčeho obávají. Někdo má strach ze ztráty blízkých, jiný vyšiluje při představě že bude sám, další zoufale touží po dětech a ještě jiný věčně nemá dost peněz. Pro každého je jeho problém středem jeho myšlenek. Celý svůj svět soustřeďují k jedinému cíli – k vyřešení konkrétního úkolu.

Radovat se ze života – taková by měla být lidská cesta. Když to dovedeme, když se nezatěžujeme zbytečnými strachy, máme příznivý vítr a jde se nám snáz.

Dostojevský kdysi napsal: «Existují tři věci, jichž se obává většina lidí: důvěřovat, říkat pravdu a být sám sebou». Podle mého názoru už tenkrát stanovil tři hlavní komponenty obav v moderní společnosti.

1. Bojíme se lidem důvěřovat.

Máme za sebou dlouhou cestu, plnou změn, zrad i zklamání. Život nám přinesl dobrá ponaučení. Jsou snadno dostupná, avšak těžko se z nich vzpamatováváme. Důvěřovat někomu je stále těžší. S věkem lidi prohlédneme skrz naskrz a často už předem známe jejich záměry. Žít s takovou zkušeností a s takovými znalostmi je evidentně daleko složitější, nicméně nese to s sebou to nejcennější: moudrost.

Naše duše má udivující schopnost se zhojit. Nemá smysl uzavírat se před lidmi. Potřebujeme jediné: milovat a být milováni. Pojďme se nebát otevřít se lidem, vždyť ten, koho jsme včera vůbec neznali, může být zítra naší druhou polovicí.

2. Bojíme se říkat pravdu

Každý si z dětství pamatuje, že malá lež rodí velkou. Cokoli nedořečeného přináší jenom problémy a nepříjemné důsledky. Málokdy říkáme celou pravdu, protože dobře víme, že pravda nám může zhatit šťastnou budoucnost. Pravda nás často donutí jít oklikami, přibarvit a raději něco nedoříci, než si způsobit nepříjemnosti.

Učte se říkat v každé situaci pravdu, nelžete, uvažujte chvíli, než slíbíte více, nežli můžete splnit. Zkuste se stát člověkem, kterému se dá věřit.

3. Bojíme se být sami sebou.

Svět nás učí hrát divadlo. Každý den a naprosto dokonale. Nemůžeme si před každým dovolit být sami sebou. Masky se staly naším hlavním doplňkem. Boj o místo pod sluncem je základním úkolem každého z nás. „Být sám sebou“ je trend, který si málokdo může dovolit. Musíme počítat s rámcem veřejného mínění. K boji proti němu nemá každý sílu. V nepřestajném úsilí o splynutí s davem jsme si přestali vážit vlastní „neobvyklosti“. Jsme-li sami se sebou, jsme jedineční. Vedle ostatních jsme jen typičtí.

Uvědomte si, co si přejete vy sami. Vykročte vstříc svým přáním. Dovolte si být vedle ostatních uvolnění, buďte sami sebou a žijte. Žijte vždycky a všude. Nemyslete na to, co si budou myslet kolemjdoucí, nadechněte se a dělejte to, co jste vždycky dělat chtěli, jenomže jste se báli. Ukažte světu svou vlastní tvář a svět se vám otevře z docela jiné stránky.

M.Pozniaková

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Perfektně natočený klip o strachu