Strach a láska jsou neslučitelné pojmy

strach-a-laska

«Mám strach se zamilovat…» Pokud se vám v hlavě usadila takováhle myšlenka, jste nejspíš zajatkyní špatné zkušenosti. Jak šel čas, změnila se špatná zkušenost v závaží obav a nedůvěry. V kouli na noze. Nejvyšší čas se jí zbavit.

Na různých stranách barikády

Kdybychom sestavili tabulku nejrůznějších citů a pocitů, láska a strach by se ocitly na opačných koncích. Láska s velkým znaménkem „plus“, strach se znakem opačným. A mezi nimi hotová propast. Řečeno jazykem víry, láska je zjevením Boha, strach – Ďábla. Cítit obojí najednou nelze (nejsou snad právě proto hluboce věřící a fanatici prosti jakéhokoli strachu?) Není na tom nic divného, vždyť láska se rodí v srdci, zatímco strach v mysli, na úrovni ega. Když mluví srdce, ego mlčí. A naopak.

Pokud se bojíte milovat, má vás ve své moci ego. Nepřetržitě vám našeptává: „Pamatuješ, jak to bylo posledně? Teď to bude stejné!“ Právě ego v nás budí celou škálu špatných pocitů: žárlivost, vinu, apatii. Avšak všechny vztahové obavy směřují k jediné: strachu ze zavržení.

S láskou naopak nádherně zapomínáme na vlastní „Já“, jsme schopni nepřetržitého, nadšeného a nezištného předávání energie, péče a hýčkání. Dokud se bojíte, že vám láska přinese smutek, držíte sami sebe v kobce vlastní mysli. Nedovolujete si CÍTIT. Je nanejvýš nutné si uvědomit, že láska je zejména citem.

Láska v nečinnosti

Nesmysl. Nečinnost nemá s láskou nic společného. Jakmile přichází láska, přichází také inspirace a neuvěřitelný příliv energie. Můžete v klidu a pohodě celé noci nespat, psát verše, nebo dávat dohromady originální recepty starých jídel… na povaze činnosti vlastně nezáleží. Vůčihledně hubnete, zkoušíte nové a nové věci a každý, kdo vás potká, je udiven září vašich očí.

Jste-li ovládáni strachem, je všechno úplně jinak. Strach spoutá nejenom vaše pohyby, ale také chtění, snahu, aktivitu. Dívka se chystá na schůzku obléci co nejpěkněji, ale zmijí hlásek v hlavě ironicky varuje: „Nemá to cenu. Třeba ani nepřijde a ty tam budeš stát vymóděná, každý uvidí, žes byla u holiče…“ Takže aby nedala najevo, že se na to rande těšila, navlékne si postarší džíny a rolák a před city přibouchne dveře. Radši být nenápadná, aby to pak tolik nebolelo, až ji odmítne.

A místo otevřeného a žertovného rozhovoru se mladík dočká setkání s nervózní, odmítavou osobou. Málokterého muže okouzlí zadrhávající komunikace se ženou, projevující emocionální pozadí zhruba na úrovni kartáčku na zuby. Přitažlivost a emoce jsou zkrátka nerozlučitelné věci. Pokud žádné emoce neprojevujete, vaše přitažlivost klesá k nule.


Na tenké hraně štěstí

Je nesporné, že skutečná láska nemůže být nešťastná. Je prosta očekávání, snah změnit toho druhého, a tím také prosta zklamání. Pokud se váš idol ukáže jako ne úplně ten pravý, nechte ho jít a nesnažte se ho měnit podle svého. A je-li příliš nepolapitelný, přiznejte si bez obalu, že trápit se kvůli němu vás nenutí srdce, ale přání dotyčného přece jen polapit a ovládnout.

Máte-li se zbavit strachu z lásky, uvědomte si to hlavní: láska je váš poklad. Pokud ji máte, nedokáže vám ji nikdo ani vzít, ani pošpinit. Neviditelně vás doprovází každý den a každý den vám obohacuje. A i kdyby snad zůstala bez odezvy, radujte se, že ji dokážete cítit. Abyste fakt, že zůstala bez odezvy, snášeli snáze, zkuste toto cvičení:

Přestavte si toho, koho milujete. Představte si, jak zlatý paprsek lásky vychází z vašeho a vchází do jeho srdce. Usmějte se nad tím obrázkem. A pak paprsek obraťte zpátky k sobě. Ponořte se do jeho zlatého světla. Neztrácejte pozornost, soustřeďte se a koupejte se v lásce.

=========
Milovat život a lidi. Bez ohledu na cokoli.
Není žádný důvod cítit se osamělí, dokud je na světě láska a světlo.