Sedm věcí, které už nedělají dojem

ne-udivish

Joshua Becker je zakladatelem a editorem webových stránek Becoming Minimalist, jejichž posláním je inspirovat ostatní k životu s minimálním vlastnictvím. Každý měsíc stránky navštíví tři sta tisíc čtenářů. Inspirovaly se jimi miliony lidí na celém světě. Náklady Joshuových knih věnovaných této tématice dosahují desítek tisíc kusů. Jeho myšlenky zveřejnily renomované noviny i televize, např. Wall Street Journal, Huffington Post Live, CBS Evening News.

Od doby, kdy jsem se rozhodl obejít se s co nejmenším množstvím věcí, se na svět dívám trochu jinak. Dívám se dnes na to, jak společnost určuje co je a co není úspěch, z jiného úhlu. Až příliš často jsou ti, kdo dobře vydělávají, hodně utrácejí a hromadí nejvíc ze všech, automaticky pokládáni za „úspěšné“. Jenomže to je špatně. Znám několik fantastických lidí, kteří se rozhodli nesoustřeďovat se na materiální věci. A kvůli tomu nejsou pokládáni za úspěšné.

Závislost na společenském uznání se v nás usadila opravdu hluboko. Mnozí lidé jsou kvůli ní schopni hledat si „důstojnější“ zaměstnání, aby dodali přitažlivosti svérázné fasádě svého úspěchu.

Tady je nevelký seznam věcí, které už na mě nedělají dojem:

 1. Značka oblečení

Opravdu nikdy nepochopím, proč je tak důležitý název značky uvedený na visačce. Lidé velmi často platí za možnost stát se chodící reklamou. Logo na košili, značka peněženky nebo hodinek mě už fakticky nevzruší. Mnohem spíš se nadchnu někým, kdo dělá dojem svou osobností a povahou.

 2. Počet karátů

Ve své poslední knize píšu o Brianovi a Nicol, kteří jsou spolu pět let a po celou tu dobu si každý den musejí něco odepřít, protože splácejí své snubní prstýnky. Někoho možná ohromila velikost kamene, ale jiní si jich ani nevšimnou. Opravdu tohleto stojí za takovou snahu?

3. Cena auta

Určitě je důležitá bezpečnost auta, zvlášť pokud v něm trávíme hodně času. Jenomže v současné době se luxusní a sportovní vozy staly něčím víc, než pouhým dopravním prostředkem. Mohou například na 60 vteřin ohromit neznámého chodce čekajícího na zelenou!

4. Rozměry bytu

Vlastní dům nebo byt je zárukou stability a spokojenosti. Byl jsem opravdu hrdý, když jsem před lety kupoval pro svou rodinu dům. Před několika lety však jsme se přestěhovali do daleko menšího bydliště a ani jednou jsme toho nelitovali. Když míjím velké procovské vily, často si uvědomím, jak spokojeni jsme v našem malém útulném hnízdě.

5. Výška bankovního konta

Neochvějným ukazatelem úspěchu je v současném světě objem majetku. Tenhle standard není nic nového, nejsme první. Existoval vždycky, v nejrůznějších dobách . Co když však výše prostředků na bankovním účtu ve skutečnosti vůbec nic o našem úspěchu neříká? Počet dobrých skutků, které za život stihneme vykonat, je rozhodně daleko lepším měřítkem.

6. Model mobilu

Nedávno jsem se procházel s dětmi a jejich kamarády v parku. Velmi mě udivilo, že ze všeho nejvíc se děti bavily o moderních technologiích. „Jaký máš iPhone? Jaký máš iPad? Víte, kdo dostal k narozkám nový smartphone?“ Děti mladší deseti let utrácejí čas posuzováním vlastněných technických výdobytků! Už už jsem je chtěl přerušit a zamíchat se do toho hovoru, ale pak jsem byl zticha. Vždyť dospělí se od nich v tomhle vlastně nijak neliší.

 7. Fotografie na sociálních sítích

Skoro každý teď zveřejňuje pěkné obrázky z vlastního života – nové oblečení, jídlo v restauraci, rodina, koncerty i křídla letadel. Obrázky jsou vybírány velmi pečlivě a zveřejněny jsou samozřejmě ty nejpovedenější. Proč tedy potom obviňujeme reklamní fotografy z přehnaného využívání fotoshopu, když sami podrobujeme redakci svůj život a navíc ho ještě zveřejňujeme na sociálních sítích?

Pojďte zkusit nedělat dojem věcmi a vybranými obrázky, ale vlastním životem a zkušenostmi. (via)

=========
Doba značková
Pokřiveni rodičovskou láskou