Nedokončené věci energii odebírají, dokončené ji přinášejí

Když energii dostáváme, říká se tomu odpočinek.
Když ji vydáváme, říká se tomu práce.

Ironie spočívá v tom, že člověk se může nabíjet energií během pracovního dne a přicházet o ni večer, když se vrací domů, kde ho nikdo nečeká. Je tedy práce pro něj odpočinkem a odpočinek prací.

Chci se s vám podělit o jednu nevelkou, ale šikovnou vychytávku. Takovou tu, co si o ní člověk řekne, že o ní vlastně vždycky věděl, ale zkrátka si ji neuvědomoval. Tak tedy – nedokončené věci vám energii ubírají, zatímco ty hotové vám ji přinášejí.

Právě proto, že se člověk ocitne v jakési tvůrčí strnulosti, hlavu má jako z olova a zdá se mu, že se nedokáže ani dovléct do postele, měl by vstát a jít umýt nádobí. Tahleta triviální, ale dokončená věc obnoví jeho energetickou rovnováhu a pomůže mu pustit se do dalších úkolů. Dodá totiž organismu energii. Naše tělo takhle funguje. Proto je tak důležité stanovit si pro každý den x nějakých úkolů a zejména – všechny je dokončit. Nedokončené úkoly nám odsávají sílu.

Nemusíte mi věřit všechno doslova. Ale vyzkoušejte tohle: začněte psát nějaký post a při první nejasnosti nebo marném hledání nějakého výrazu toho nechte. Dejte se do úklidu a až dojdete ke stádiu vytírání, nechte toho. Pak se posaďte ke služební zprávě a věnujte se jí asi tak dvacet minut. Po tomhle koktejlu padnete na gauč a budete úplně vyřízení. Tři hodiny jste něco dělali a teď nemáte ani kapku síly. A nedodělali jste nic. A v tom to je. Kdybyste dokončili ten post, dotáhli úklid včetně vytření a svou služební zprávu uzavřeli závěrečným souhrnem, nastal by malý zázrak. I kdybyste nepracovali pouhé tři, ale třeba celých osm hodin, překypovali byste energií. Protože všechny své záležitosti byste dovedli do stádia: checked.

Takovým kouzlem můžete naplnit každý svůj den.

=========
Poslední rada Louisy Hayové: přestaňte sami sebe lekat špatnými myšlenkami
Jak získat štěstí: co musíme přestat dělat