Mohl by to být váš život – pokud si ho vyberete

Minulý týden jsme si s kamarádem povídali u čaje c citronovou trávou a zázvorem. Právě takhle se totiž v Melbourne vedou přátelské rozpravy.

Kamarád mi vyprávěl o svých nedávných problémech a o tom, proč přestal odpovídat na všechny esemesky.

Pokud jsem mu správně porozuměl, byla podstata jeho problému taková: jednoduše až po krk uvízl v každodenní rutině.

  • probudit se
  • posnídat
  • vypravit se do práce
  • poobědvat
  • vrátit se domů
  • zeptat se partnerky, jaký měla den
  • pohrát si s dětmi (pokud je máte)
  • nedočkavě čekat na víkend
  • lehnout si do postele a usnout
  • ráno to začít celé opakovat


Jestliže nějak takhle opravdu vypadá váš život, začne vás to dříve nebo později otravovat. Spíš dříve. Bude to zkrátka problém. Ne snad proto, že by tohle každodenní činění bylo obtížné, to vůbec ne, ale proto, že je v něm málo života.

Když každý den probíhá úplně stejně jako ten předchozí a vy nemáte tušení, proč se v tom ztrácíte. Ale ztrácíte se v tom a ztrácíte chuť do života. Je snad tenhle nonstop stereotyp životem? Takže se ztrácíte.

Co tím myslím?

Navracíte se ke svým starým zvykům. V případě mého kamaráda se znovu objevily problémy s psychickým zdravím. Začal se litovat. Cítil se jako oběť. Sešel s cesty a nevěděl kudy kam.

Podle mého soudu „ztratit se“ znamená ocitnout se ve stavu negativního smýšlení, kdy se nám zdá, že celý svět je proti nám a my s tím nedokážeme nic dělat.

Život by ale mohl být i jiný, pokud se pro takovou možnost rozhodnete.

To není žádné zveličování. Váš život by skutečně mohl být jiný.

Jak toho dosáhnout?

Vaším cílem musí být nepoddat se každodenní rutině. Jedním ze způsobů je naučit se být přítomen v dané chvíle. Rozhlédněte se kolem sebe, vnímejte prostředí, světlo, vzduch, zvuky, hlasy, vůně, barvy – a necivte pořád jen do telefonu.

Svou rutinou můžete pořádně zatřást především vy sami. Proč si ji pěstovat? Nedělejte stejné věci každý den stejně. Přidejte k nim pokaždé něco nového. Nechoďte stejnou cestou. Nenakupujte ve stejném obchodě. Nezapínejte televizi, sotva přijdete domů. Nejezte věčně jen doma. Nebojte se změnit uspořádání bytu. Dejte se ostříhat. Zkuste pěstovat za oknem bylinky. Uvařte nějaké nové jídlo podle nového receptu. Možností je spousta.

Život nemá být nuda a rutina. Zvyk je dobrá věc, pokud ovšem nepředstavuje 99,99 procenta vašich dnů. V takovém případě zbavuje život pestrosti a barvy vůbec. Začíná nudit a dusit.

Nakonec začnete každý den ve stejnou dobu stejným způsobem myslet na stejné věci. To vás totálně zablokuje a nedovolí vám to vidět všechny ty nekonečné možnosti, které jsou vám zcela dostupné.

Život musí mít smysl.

A je jedno, jaký je – jestli nějaký bezvýznamný nebo naopak závažný a podstatný. Smysl vám poskytuje důvod k probuzení a zahájení nového dne nejenom proto, abyste se drželi jakési předem dané rutiny.

Můj přítel žádný smysl neměl. Zapomínal i to, proč vlastně chodí do práce, kterou si před nějakou dobou sám vybral. Abych tou jeho smutnou realitou trochu otřásl, vyprávěl jsem mu, jak jsem den před naším setkáním pomáhal v místním útulku pro bezdomovce.

Ptal se mě, proč jsem to dělal.

Řekl jsem mu: „Člověku to pomáhá zapomenout na své vlastní myšlenky. Přiměje tě to cítit se a uvažovat úplně jiným, novým způsobem. Přestaneš se litovat, protože kolem sebe vidíš skutečně závažné příčiny k lítosti a soucitu. Připomene ti to, co to znamená mít smysl“.

Když si myslíme, že život někoho jiného je lepší než ten náš, těžce se pleteme.

Na tohle narážím pořád. Lidé si myslí, že snad vedu život rockové hvězdy s hromadou bezplatných obědů, pobytů v pětihvězdičkových hotelech, úsměvů a neomezených možností. Jenomže realita je téhle falešné představě na hony vzdálená.

Mívám stejné potíže a problémy jako všichni ostatní.

Taky občas uváznu v rutině.

Někdy se ženu za produktivitou, a ne za smyslem.

Nikdo se nemůže pravdivě chlubit nepřetržitým řetězem dokonalých dnů, v nichž se mu jeden za druhým plní všechny jeho sny a naděje. S odmítnutím a zklamáním se ve svém životě setká úplně každý.

Zvolit si dobrý život znamená přijímat a překonávat těžkosti.

Ať se snažím sebevíc, některé moje dny jsou doopravdy přímo hrozné. Někdy mě totálně opouští touha psát články, jindy se moje kariéra ocitne ve slepé uličce.

Podstata spočívá vždycky v tom, co si člověk vybere.

Pokud jde o mě, dávám přednost tomu pohnout se kupředu. Volím optimismus, i když třeba momentálně mám samou smůlu a v ničem nevidím žádný smysl.

Není v tom žádné tajemství mimo nezbytného odmítnutí rutiny a jednotvárného, neměnného života.

Musíte se rozhodnout sami. Sami si vybrat. V tom je celé tajemství.

Jak budete žít je vaše volba. Když se vám v životě něco nelíbí, změňte se. A změňte to, co se vám nelíbí.

Tim Denning

=========
Jak získat energii pro plnohodnotný život
Jednoduchý postup jak dosáhnout stavu vědomého bytí, i když kolem panuje naprostý chaos.