Co to je opravdové přátelství

opravdove-pratelstvi

Jistý mladík se zeptal jednoho bohatého muže, v čem je tajemství jeho úspěchu. Jak se mu podařilo stát se z chudého chlapce superúspěšným obchodníkem?

Odpověď byla velmi jednoduchá: «Naučil jsem se správně vybírat přátele».

– Slyšel jste někdy rčení „V nouzi poznáš přítele“?, ptal se byznysmen.

– Ano. Snažím se jím sám řídit, – přiznal mladík poctivě.

– Hm. Tak na něj zapomeňte. Je úplně nepravdivé. Přítele poznáš v radosti! Mladík upadl do rozpaků a navíc se velmi divil.

– Podívejte, – pokračoval jeho učitel – když máte nějaký problém, jste na tom špatně, seberete se a běžíte za svým přítelem, abyste se s ním o ten problém podělil. Teď je to problém vás obou. Oba jste smutní, oba si děláte starosti. Je to tak?

– No… ano! – odpověděl mládenec. – Můj přítel se snaží mi pomoci ten problém vyřešit!

– První problém možná, ten první vám možná vyřešit pomůže. Ale všechny další určitě ne. Bude prostě sedět a litovat vás.

– Ale vždyť to je taky dobře, protože mě tak podpoří! – trval mladík na svém.

– Ne, to je hrozné! Protože vy sám se taky začnete litovat, místo abyste řešil ten svůj problém!.

Já jsem měl štěstí, – pokračoval jeho učitel, – měl jsem v životě přátele, kteří mě nelitovali, tím spíš neřešili moje problémy. Pouze se radovali, když jsem měl úspěch! Správné je nejdřív problém vyřešit a pak s tím jít za přítelem a společně s ním svůj úspěch oslavit. Litovat někoho je snadné. Ale opravdu upřímně se radovat z cizích úspěchů, tomu se člověk musí učit. To je opravdové přátelství. A to mi pomohlo k mým úspěchům!

=========
Příběh o opravdovém příteli
7 věcí, které bychom od lidí neměli očekávat