Co budeme dělat o vánočních prázdninách?

prazdniny-big

Už brzo se ponoříme do atmosféry svátků a vánočních prázdnin. Jak ukazuje praxe, je to čas příjemný, ale i tady se skrývá čertovo kopýtko.

Jen málo lidí může prohlásit, že tento čas jen tak neprolenošili. Aktivně si odpočali, nebo se pustili do čehosi dávno odkládaného. V zásadě platí, že tohle vlastně poměrně dlouhé volno vždycky uletí tak nějak nepozorovaně. Člověk si užívá štědrovečerní večeře a dárků a najednou – kdoví jak, je tu kocovina po Silvestru a zítra je 2. ledna a jde se do práce… Máme pocit, že jsme toho vlastně moc nestihli, hlavně jsme se cpali a pili a kde nic, tu nic…

Našli jsme různé nápady, jak se bavit a užít si volna aktivně. Zbývá vám jen si vybrat – můžete si klidně sestavit rozvrh, abyste ve volných dnech věděli, co že je to dneska na řadě.

Takže – jedem!

Rodinné zimní prázdniny

Česká tradice vánočních svátků pojímá tyto dny jako svátky rodinné, kdy se scházejí ti nejbližší. Také čas prázdnin s Vánocemi spojených je příjemné věnovat rodině.

  1. Jděte s dětmi na vánoční besídku/odpoledne/trhy

Svátků zase tolik není. A těch zaměřených na rodinu už vůbec ne. A tak zajít s dětmi na firemní vánoční odpoledne, které v řadě společností pro děti zaměstnanců chystají, nebo s nimi jít na vánoční trhy ve vašem městě či čtvrti je velký zážitek. Pokud nemáte vlastní děti, jděte s dětmi sourozenců nebo kamarádů.

  1. Připravte domácí koncert

Pozvěte přátele s jejich dětmi a připravte opravdový domácí koncert nebo divadelní představení. Ať si děti zazpívají, zatančí, ať se mohou předvést a vy jim pořádně zatleskejte! Malí umělci mohou dostat maličké dárky.

  1. Sport porazí každou nudu!

Zimní prázdniny jsou tou správnou dobou pro pěstování sportů. Jestliže vás omrzely lyže a brusle, zkuste děti seznámit s novými druhy sportů: nabídněte jim snowboard nebo curling. A pokud sníh není, jsou tu pořád ještě sporty na něm nezávislé – například plavání. Plovárny „jedou“ i v zimě. Můžete zajít na zimní stadion, kde se kluci s tátou stanou hokejisty a holčičky s maminkou si mohou vyzkoušet nějakou tu piruetu… 🙂

  1. Uvařme si něco móóóc dobrého!

Když vaří celá rodina, může to být opravdu zábava. V týdnu po Vánocích přijde všem vhod něco lehčího a takové špagety á la  „naše rodina“ se mohou stát pochoutkou kořeněnou rodinnými vtípky. Zvláště najde-li se ochotný fotodokumentarista, který celé to společné dílo zachytí pro věčnost.

  1. A dále…

Divadla, kina, muzea, výstavy – většina těchto zařízení má otevřeno i o prázdninách. Prohlédněte si prázdninovou nabídku předem. Dětská představení, animované filmy, výstavy dětských ilustrátorů… to vše může být společnou zajímavou zábavou. Ani ZOO nemá v zimě zavřeno a právě návštěva v tuto netypickou dobu může být zajímavější než na jaře nebo v létě.

Zimní prázdniny s přáteli

Pokud zatím děti nemáte a před tichým rodinným večerem dáváte přednost spíš bujarým večírkům, pak tato kapitolka je pro vás.

1. Cestujeme

Snad to nejlepší, co můžeme o zimních prázdninách podniknout, je někam vycestovat. Vybírat budeme určitě podle zálib většiny účastníků a  s přihlédnutím ke stavu peněženky. Můžeme se pustit do teplých krajů, zamířit na sever, kde zima je ještě zimou, nebo prostě jenom navštívit něčí sympatickou babičku v zapadlé vesnici. A tam se vydat na průzkum okolí. Možná že nějaké tři čtyři hodinky jízdy od vašeho města je místo, kde jste v životě nebyli. Co mu věnovat pár dnů a trochu ho poznat? Vždyť i vánoční strom na náměstí vypadá v jiném městě jinak, než ten, co postavila radnice u vás.

2. Tématický večírek 

Tématické večírky zatím nikdo nezrušil a také o vánočních prázdninách se s nimi dá užít spousta legrace. Důležité je, aby všichni dodrželi zásadu: jde o tématický večírek. Aby pak někdo nepřišel s pirátskou páskou přes oko a dřevěnou nohou a necítil se nesvůj ve společnosti mladých pánů a dam v malých večerních… Je to zvláštní a snad i jednoduché, ale když se všichni řádně znešvaří převlekem a nalíčením, natáhnou zaručeně pravé chemlonové paruky a přilepí kníry, může to být základ dobré zábavy. K dobrému jídlu a pití přidejte společenské hry, dobrou muziku a tanec, fotky, filmy i karaoke. Můžete to celé nasnímat podle scénáře vybraného zvláště disponovaného jednotlivce. A i když z vás 2. ledna nebudou snad přímo světové hvězdy, může se váš dokument stát hitem na youtube.

3. Domácí kino

Jednoduché, ale funkční: dejte s kamarády dohromady dývídýčka top filmů vás všech, zabalte zásoby dobrého papáníčka a něčeho tekutého a vyrazte k tomu z vás, kdo je majitelem největší obrazovky.

Zimní prázdniny o samotě

To zní trochu posmutněle, ne? Ale věřte, že i takhle strávený týden vánočního volna, v tichu a klidu své vlastní společnosti, vám může přinést mnoho dobrého. Může se přece stát, že všichni vaši kamarádi letos někam odjíždějí s rodinami, příbuzní pozvali dávné známé, všem jste už popřáli a teď tu jste na celé to volno sami. Tak co s tím?

1. Opět sport

Procházka parkem. Čerstvý mrazivý vzduch, ticho a klid. Co je příhodnější pro nastolení duševní rovnováhy? Stejně tak se můžete vydat do fitka nebo do bazénu. Je přece daleko příjemnější se do těchto zařízení vypravit ve volnu, než se tam hnát  po zaměstnání a doufat, že do postele půjdete ještě před půlnocí. Navíc     tam bude nejspíš volněji, a pobyt bude tedy ještě příjemnější.

2. Koníčky, filmy, cvičení

Máte dost volného času, můžete se tedy v pohodě věnovat oblíbenému hobby, přečíst si knížky, k nimž jste se během všedních dnů nedostali, nebo se podívat na film, který vám známí doporučovali už někdy v létě… Někdo bude s potěšením trávit celé dny s počítačovými hrami, jiný se věnuje nějaké rukodělné práci, zkrátka, užijeme si bez napětí těch činností, na které nám ve všedním chvatu nezbývá dost času.

3. Věnujte se sami sobě

Tahle rada není pouze pro ženy. I když ty si samozřejmě najdou spoustu věcí, které tato rada může obnášet: udělat si v klidu a bez honičky pořádnou manikůru, dopřát svým rukám krémovou lázeň. Pleti udělá dobře nějaká osvěžující maska, tělu i vlasům výživný zábal. K tomu si můžeme dát čerstvou mrkvovou šťávu… i doma si člověk může udělat malý kosmetický salon. V každém případě to přispěje k našemu návratu do práce v té nejlepší formě. A spolehlivě nám takové odpoledne se sebou samotnou dodá dobrou náladu. Pokud jde o muže, mohou si na plovárně dát pár bazénů a pak si zajít do sauny. Dobrý holič nakonec vašemu osvěženému tělu dodá rámec sportovně elegantního zjevu. Navrhnete-li pak doma partnerce masáž, můžete společně zakončit den, kdy jste se oba tak trochu pěstovali. Takový den vylepší kondici vás obou… a s elánem do práce!

Samozřejmě, že velký úklid dělá každá hospodyňka před svátky. Máme tu  na mysli věci, které často odkládáme v průběhu celého roku a součástí generálního úklidu obvykle nebývají: například uspořádání DVD s filmy a hudbou do stavu, kdy nebude třeba nějaký konkrétní disk s kletbami hledat dvě hodiny. Pořízení jejich abecedního seznamu. Zbavení počítače všemožných dávno zvětralých ikon, nepotřebných informací a spamu. A kdy jsme vlastně naposledy pořádně vyčistili klávesnici? Pak už stačí jen setřít tu trochu prachu, který jsme rozvířili…

5. Nakupování

Pokud máte rádi obchody a máte i patřičné fondy, proč si nedopřát radost    z nakupování? Vánoční volno dává dost času pro lenivé bloumání mezi štendry a regály… lidí je tu málo, a leckde jsou už slevy…

6. Soukromá bilance s výhledem na rok příští…

Možná není tolik od věci se v klidu posadit a podumat nad rokem, který skončil. Co nás v něm potkalo, překvapilo, zaskočilo. Co se povedlo, co už méně. Kde jsme selhali a kde jsme sami sebe příjemně překvapili. A určit si některé body pro rok příští: co je nezbytné zlepšit, čemu se víc věnovat. Co si dopřát… Nemusíme si sestavovat nějaké grafy. Stačí se zamyslet nad sebou a svými blízkými a udělat si jakousi soukromou bilanci s výhledem.

7. Práce

No a proč by ne? Jestli vám práce přináší radost, proč byste o prázdninách nepracovali? Zvlášť jestli podnikáte a pro osobní volno se vám hodí úplně jiný čas než tyhle svátky… Nebo se raději naučíte něco nového, projdete si kvalitní e-learningový kurs, nebo si dáte jazykovou intenzivku. Až se po svátcích budou kolegové s hekáním vracet ze sjezdovek, vy budete zcela ve formě a v plném nasazení. Takže v únoru můžete čekat zvýšení platu… 🙂

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Velké dárky s malými náklady
50 000 žárovek + hudba= Vánoční show!
Příběh o dvou sněhových vločkách