3 lekce, které změnily můj život

Proč se někdy cítíme nešťastní i tehdy, když v životě je všechno v pořádku? Možná nám tak podvědomí signalizuje, že ono „všechno v pořádku“ není tak docela pravda.

Od filosofa a básníka Henryho Thoereaua pochází citát: „Mnoho lidí vede životy plné tichého zoufalství.“ V určité etapě mého života o mě tahle slova platila naprosto přesně, i když na pohled vypadalo všechno v pohodě.

Měl jsem něžně milující ženu, dva zdravé dorůstající syny, přátelskou náboženskou obec a stabilní, dobře placené zaměstnání. Ale vnitřně jsem umíral. Potřeboval jsem si ujasnit, proč to tak je.

Strávil jsem hodně času zkoumáním svého problému a četbou o něm. Hltal jsem knihy typu „pomoz si sám“, chodil jsem na konference, které pro mě byly nepochybně inspirující a dokonce mi pomáhaly získávat příjem navíc. Ale nehledě na to všechno jsem byl v depresi.

Nakonec jsem však pochopil příčinu, pro kterou jsme já i hodně jiných lidí žili život čistě tak, že jsme pluli s proudem. Krom toho se mi podařilo najít způsob, jak se z tohoto nedobrého stavu dostat a být znovu šťastný.

Proč je většina z nás větší část svého času nešťastná? Protože život je daleko prostší, než si myslíme a odmítáme tomu dokonce i věřit. Chci se s vámi podělit o poučení, která jsem získal během své pouti při hledání sebe sama. Řeknu vám, jak mi změnila život. Pokud se poučíte z lekcí, kterých se dostalo mě a začnete jednat, změní se také váš život.

Emoce nejsou to, co mě definuje.

Jsem poměrně mladý otec, a proto zažívám spoustu emocí. Radost a spokojenost se mohou bleskově proměnit v pocity hněvu a beznaděje. Kdybych si to nehlídal, mohly by tyhle moje emoce poškodit ty, které mám ze všech nejraději.

Pravda je však taková, že zrovna emoce nejsou to, co by mě definovalo. Jsem člověk racionální a umím si dát od emocí odstup, střežit je a nedovolit, aby mě ovládly.

strong>Dýchejte zhluboka a myslete na tři věci, za které jste ve svém životě vděční.

Díky modlitbám a meditacím jsem pochopil, že emoce je možné prožívat, aniž by na ně člověk reagoval. Pokud chcete, aby váš život byl šťastný, musíte sebe sama oddělit od emocí, které zakoušíte.

Když vás negativní emoce zaplaví, přiznejte si jejich přítomnost, zachovejte klid a nechte je, aby ustoupily. Obvykle to trvá méně než devadesát vteřin. Dýchejte zhluboka a myslete na tři věci, za které jste ve svém životě vděční.Tento zvyk vám změní život.

Vždycky existuje východisko.

Před mnoha lety jsem zastával pozici vyžadující velmi rychlé tempo práce a příliš mnoho zodpovědnosti od jediného člověka. Šéf měl sklony k mikromanagementu a všichni se z něj mohli zbláznit.

Vysoká úroveň stresu se brzy začala projevovat na stavu mého zdraví. Také výplata nebyla nic moc, jenomže já jsem byl ještě velmi mladý a nezkušený. Cítil jsem se jako v pasti. Nakonec ale moje trpělivost praskla.

Dostaňte se z pasti a jděte vstříc životu, který si přejete. Udělejte rozhodující krok hned teď.

Abych se odtamtud dostal, souhlasil jsem s přijetím jiné pozice, s menší výplatou a v podstatě bez kariérní perspektivy. To hlavní však bylo, že jsem změnil směr.

Asi po roce se na obzoru objevila nová pozice, která mi zajistila všestranný prudký vzestup v mém oboru. To bylo skvělé.

Všechno se to změnilo z jediného důvodu — pochopil jsem, že mám východisko. Také vy ho máte. Jestliže vás v životě něco brzdí, nechte to být. Život je příliš krátký, než abyste ho utráceli na nějaké ubohé přežívání.

Dostaňte se z pasti a jděte vstříc životu, který si přejete. Riskněte to a udělejte rozhodující krok hned teď.

Vlastní myšlenky mě buď zničí anebo dovedou k vítězství.

Nejspíš jste už mnohokrát slyšeli výrok: „Člověk je to, co si myslí.“ Prakticky všechny knihy typu „pomoz si sám“, které jsem přečetl, se držely tohoto tvrzení a vycházely z něj. Hlavní pozornost soustředily na ně. Možná ne přímo takto formulované, ale tahle myšlenka v tom vždycky byla přítomná.

Nad tímhle sloganem jsem přemýšlel snad stokrát. Nicméně, představoval pro mě jenom slova, jedno z mnoha halasných tvrzení v řadě jiných.

A přece se jednou něco změnilo. Nemohl bych uvést nějaký konkrétní okamžik. Najednou jsem zkrátka byl plný této jistoty, jako kdyby na ni někdo zamířil silný reflektor. Uvědomil jsem si, že všechno to, co jsem vpustil do svojí mysli prostřednictvím knih, zvukových nahrávek, jiných lidí a konec konců i svých vlastních myšlenek, mě může buď zničit, anebo posílit.

Kardinálním způsobem jsem změnil svůj život. Přestal jsem sledovat kabelovku, číst noviny, psát o politice a dohadovat se o ní s jinými lidmi na sociálních sítích. Ještě usilovněji jsem četl, poslouchal různé podcasty a stýkal se s lidmi zaměřenými na rozvoj.

Začal jsem řídit to, co vstupuje do mojí mysli. A to ovlivnilo všechny oblasti mého života.

Svět kolem mě zůstal stejný, můj vlastní svět se však proměnil. Psaní se pro mě stalo prioritou. Nyní jsou mé články publikovány na stránkách, které čtou miliony lidí.

Můj cíl vykrystalizoval. Chci pomáhat ostatním vytvářet krásné vztahy, hledat a nacházet svou vlastní cestu ke svobodě. Začal jsem řídit to, co vstupuje do mojí mysli. A to ovlivnilo všechny oblasti mého života.

Stejně to bude fungovat také u vás. Řiďte informace, které vám vstupují do mysli, spřátelte se se svým vědomím a budete schopni dosáhnout něčeho, co vám dříve připadalo nemožné.

Váš život patří jen vám. Nedovolte, aby ho ovládal kdokoli jiný nebo cokoli jiného – ani jiní lidé, ani vaše emoce, ani životní okolnosti, ani okolní svět. Jakmile si tuhle pravdu uvědomíte a přijmete ji za svou, bude váš naplněn radostí. Štěstí přichází, když člověk realizuje svůj potenciál.

Troy Stoneking

=========
7 způsobů jak zanechat snah mít všechno pod kontrolou
Silvova metoda «Sklenice vody»