20 filmů, které by měla vidět každá žena

Je mnoho filmů vedoucích nás k dlouhému zamyšlení, jsou filmy, které zhlédneme a bez lítosti zapomeneme. A pak jsou filmy vyloženě pro ženy. A neuvěříte, že nejsou jenom o lásce. Jsou mnohotvárné a nepředvídatelné, jako představitelky něžného pohlaví samy. Nabízíme vám výběr takových filmů. Podívejte se na náš seznam; někdy právě pár slov nebo myšlenka z filmu mohou změnit pohled na život… i život sám.

Edith Piaf (2007)

a1

Tento strhující biografický film sklízel hned od počátku samé ovace. Vynikající výkon představitelky titulní role Marion Cotillardové splýval s postavou, o níž film vypráví. Piaf, zpěvačka z ulice, z níž se stala nejvýznamnější šansoniérka všech dob, byla fascinující osobností. Narodila se na chodníku a vyrůstala v bídných poměrech. Dostalo se jí však daru velkého hlasu a velkého srdce. Svou nezlomnou vůlí dokázala, že si jí poslechli. A nechali ji zpívat. Víc nebylo třeba, stejně jako nebylo třeba velkých gest a nákladných rób. Publikum zcela propadlo jejímu hlasu, jejímu citu, vášním, výsměchu i smutkům, které z jejích písní tryskaly. A i když Edith také vinou svého způsobu života předčasně zemřela, její písně jsou nesmrtelné.

G.I. Jane (1997)

a2

Možná to není nejlepší film Riddley Scotta. Zato však v něm září herecké výkony Demi Moore, Anne Bancroftové a Vigga Mortensena. Co znamená lidská vůle – v tomto případě vůle ženy – v odmítavém, drsném a nepřejícném prostředí, kde všechny překážky jdou ostře proti vám a jdou až nadoraz. „Vojákyně Jane“ tu má několik scén, díky kterým je film nezapomenutelnou klasikou.

Úsměv Mony Lisy  (2003)

a3

Příběh pedagožky na vysoké škole. Jít proti dobovým konvencím v roce 1953 nebylo v americké společnosti nic snadného. Ani na prestižní universitě ne. Film, vypráví o vůli nedat se a jít proti proudu. Poněkud zastaralé téma „Dnes již neplatí, že vdavky jsou nejvyšší metou ženy“ vynahrazují solidní herecké výkony.

Ďábel nosí Pradu (2006)

a4

Svět vysoké módy je bezesporu krásný, plný okouzlujících kreací, elegance a šarmu. Je však také velmi drsný, nemilosrdný a doslova krutý. Stačí nepatrná maličkost a řítíte se z vrcholu dolů za hlasitého posměchu přihlížejících. Koho toto prostředí láká a zajímá, přijde si na své. Filmu dominuje fascinující výkon Meryl Streepové, které opět dokázala univerzalitu svého mistrovství. Anne Hathaway je jí důstojnou partnerkou.

Nouzový východ (2008)

a5

Vztahová krize typické středostavovské americké rodiny někdy v 50. letech minulého století. Oba cítí, že to přestává být ono, že by to chtělo nový impuls, nějakou změnu. Každý ji vidí v něčem jiném… Ke konci filmu si leckdo možná uvědomí, že je to vlastně i jeho příběh. A že sen odjet někam daleko, kde tuším naplnění svých ambicí a lepší osud, nemusí být pravdivý. Protože sebe sama si vezeme vždycky s sebou…  Nepřekvapivě velmi dobré ztvárnění hlavních postav Kate Winsletovou a Leonardem Di Capriem.

Královna (2006)

a6

Alžběta II. odmítla film zhlédnout. Zdůvodnila to tím, že nechce vidět, jak ji někdo hraje v „nejhorším týdnu, který v životě prožila“. Na pozadí smrti princezny Diany částečně vnikáme do vnitřního světa britské královské rodiny i vysoké politiky této země. Královna, vystavená drtivému tlaku veřejnosti a sdělovacích prostředků, musí i v této době obstát. Jakou cestu zvolit? Tradiční? Nebo jít naproti modernímu světu a nevyhýbat se bitvě kamer a mikrofonů? Tak či onak, bylo třeba velké dávky zdrženlivosti a výdrže. Ozdobou filmu je herecký výkon Helen Mirrenové.

Erin Brockovich (2000)

a7

Příběh Erin Brockovichové je příběhem ženy silné i slabé. Pod tlakem okolností se obvyklé ženské slabosti pro Erin stávají nemyslitelným přepychem. Určitě není geniální a chybí jí formální vzdělání. Zato však je neobyčejně houževnatá a statečná. A nejsou jí lhostejné osudy jiných lidí. Její neústupnost způsobí, že dvakrát rozvedená matka tří dětí zvítězí nad obří korporací otravující  v doslovném slova smyslu lidské životy. Scénář byl nejspíš psán Robertsové přímo na tělo, to však nijak neumenšuje její výkon. Je to její oscarová role. Zaslouženě.

Frida (2002)

a8

Slavná extravagantní mexická malířka Frida Kahlo v podání Salmy Hayekové v její životní roli. Život Fridy Kahlo byl bouřlivý, plný bolesti i lásky a skandálních milostných afér. Osudový byl její vztah s manželem Diegem Riverou, největším mexickým malířem. Frida byla nejenom vynikající malířka, ale také sexuální a politická revolucionářka. Zároveň však vyznávala a chránila rodinu. Bylo v ní něco snad až čarodějného. Celou paletu barev této osobnosti Hayeková skvěle ztvárnila. Svým výkonem si vysloužila nominaci na Oscara. Film má nádhernou hudbu a exteriéry.

Jíst, meditovat, milovat (2010)

a9

Film založený na knižní předloze nabízí jednoduchý recept, jak naložit s depresí. Vyberte tři země na I a vydejte se na cesty. Na cestách nejlépe poznáte sami sebe. Alespoň Julii Robertsové se to povedlo…

Královna Alžběta: Zlatý věk (2007)

a10

Milovníci historie by filmu zajisté mohli leccos vytknout. Přesto však toto pokračování prvního filmu o Alžbětě I. zaujme lidským pohledem na panovnici    v době, kdy před ní stály ty největší úkoly, ty nějtěžší překážky. A ona se jich zhostila se ctí. Británie této ženě vděčí za mnohé. A film vděčí Cate Blanchettové za její vynikající výkon.

Jdi za svým srdcem

a11

Typicky americký film o lásce, zavržení a nepodlehnutí osudu. Těhotnou dívku opustí bezcharakterní přítel, ona se však nevzdává a nepodlehne nepřízni okolností. Z bezmocné oběti se mění v silnou mladou ženu. Řemeslně dobře odvedený film s Natalií Portmanovou v hlavní roli.

Johanka z Arku (1999)

a12

Jana poslechla hlasy, které ji vybízely přispět ke spáse Francie. Vedena jejich naléháním přesvědčí i slabošského krále, aby se nevzdával a pokračoval v boji.  Král jí svěří vojsko.  V rozhodné bitvě pak Jana dokáže zvrátit postup nepřítele. Král se jí odvděčí zradou a nijak nepřispěje k její záchraně před hranicí. Luc Besson určitě natočil daleko lepší filmy, ale proč ne? Vynikající je v tomto filmu výkon Dustina Hoffmana. Existuje také kanadský film Jana z Arcu (natáčený téměř celý u nás) z roku 1999, v titulní roli s mladičkou herečkou Leelee Sobieskiovou. Její podání francouzské národní hrdinky je skutečně strhující.

Hlava v oblacích (2004)

a13

«Hlava v oblacích» není jen názvem filmu. Je to stav duše, v němž se nacházejí hlavní postavy tohoto filmu, stav jakéhosi lehkého šílenství a intenzivních prožitků. To vše hrdiny láká kamsi do dáli, bohužel však i  daleko od skutečného světa. Je to film naplněný tragickou estetikou, estetikou předem odsouzenou ke zkáze, která však neztrácí svůj lesk ani ve chvíli, kdy už uvadá. Film je studií toho nejtajuplnějšího, co ve vesmíru je: dějů v lidském srdci.

Umírající zvíře (2008)

a14

Jsou filmy, které diváka hluboce osloví. Zdá se nám, že tento film k nim patří. Vztah stárnoucí profesora s krásnou mladou studentkou je příběhem, v jehož rámci je možno položit si mnoho otázek o lásce, o touze vlastnit zcela nezpochybnitelně toho druhého, o stárnutí, loučení a odcházení. Skvělé herecké kreace Penélope Cruzové a Bena Kingsleye.

Amélie z Montmartru (2001)

a15

Amélie je dívka přeplněná fantazií. Když najde v koupelně „poklad“ starých hraček, rozhodne se vrátit je původnímu majiteli. Toto rozhodnutí postupně mění její život. Seznamuje se a vstupuje do života cizích lidí zcela nečekaným způsobem. Film doplňuje krásná hudba.

Můj týden s Marilyn (2011)

a16

Hrát Marilyn Monroe je výzvou svého druhu. Herečka Michelle Williamsová si s ní poradila. Podařilo se jí spojit postavu kokety s malou holčičkou bojící se světa a lidí v něm. Film stojí za to vidět pro jeho atmosféru.

Železná lady (2011)

a17

Film se neobešel bez značné dávky pathosu. Ovšem Meryl Streepová si jako vždy s rolí skvěle poradila. A filmu pomáhá také sama postava hlavní hrdinky. Žena, která dávala přednost akci. Žena, která se rozhodla pro kariéru. Žena neústupná a nekompromisní, která nikdy neváhala. Hlava státu, která dokázala odejít včas a se ctí. Film stojí za to vidět.

Evita (1996)

a18

Eva Duarte odešla z chudé rodné chaloupky a stala se ženou prezidenta Peróna. Lid si ji oblíbil a říkal jí Evita. Načež zemřela na rakovinu. Film má opravdu povedenou hudbu a všechny atributy „velkého“ muzikálu. Jako zajímavost je uváděno, že je to vůbec první film, který se ocitl na DVD.

Gia (1998)

a19

Byla příliš krásná, aby zemřela. Byla příliš divoká, aby žila.  Krutá pravda o světě modelingu. Zdálo by se, že nic nemůže být krásnější, než elegantní život plný fotoseancí, obchodních setkání a módních přehlídek. Tento film nám ukáže drsné pozadí „skvělého“ života modelek. Angelina Jolie za roli získala Zlatý globus plným právem.

Coco Chanel (2009)

a20

Film o silné ženě nebojící se vzdorovat společnosti se všemi jejími normami a pravidly, sešňerované zvyky a těsnými korzety, barevnými šaty a lehkými kloboučky. Někomu film připadá nudný a suchopárný. Je to neuspěchaný film, v tom je jeho jistý půvab. Stejně tak je různě hodnocen výkon Audrey Tatou. Nám připadá okouzlující.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Devět filmů, které vás nenechají lhostejnými
10 filmů pro příjemný večer