11 způsobů jak přestat všechno zbytečně komplikovat

Jednoduchost je nejvyšším projevem vytříbenosti.

Leonardo da Vinci

Lidé často s oblibou komplikují všechno kolem sebe, včetně vlastního života. Zdá se nám, že je potřeba s tímhle hloupým zvykem skoncovat. V našem článku si můžete přečíst o jedenácti způsobech, jimiž se lze jednoduchosti dobrat.

Život je ve skutečnosti opravdu docela jednoduchý, to jenom my se ho stále znovu tvrdohlavě pokoušíme co nejvíc komplikovat. Tady je přehled několika jednoduchých cest, které vám pomohou zjednodušit si život:

1. Poučte se z minulých zkušeností a potom na minulost definitivně zapomeňte.

Minulé chyby nás mají naučit, jak si budovat šťastnou budoucnost, ne jak se jí bát. Žít pohromadě s vlastními chybami nemá žádný smysl. Raději je využijte jako stupně, po kterých budete kráčet dál a výš.

Nikdy ničeho nelitujte. Jestliže je všechno v pořádku, je to jistě skvělá věc. Pokud je ale všechno špatně, nesmíte to brát jako nic jiného než pouhou zkušenost. Úspěch nespočívá v tom, čeho jste v ten či onen čas dosáhli, nýbrž v tom, čemu jste se naučili a jak daleko jste došli, abyste ho dobyli.

2. Soustřeďte se na to, co je doopravdy důležité.

Rozhodněte se, co je pro vás nejdůležitější. A vynasnažte se v maximální možné míře eliminovat všechno zbytečné. Neztrácejte čas a ničeho nelitujte.

3. Soustřeďte se na produktivitu, nikoli na práci.

Snažte se ne prostě vykonávat práci, ale vykonávat ji správně. Výsledek je vždycky mnohem důležitější než čas vynaložený k jeho dosažení. Musíte se však umět zastavit a ptát se sami sebe, zda skutečně má smysl vynakládat sílu na to, na čem pracujete. Pomáhá vám to jít vpřed za svými cíli?

Nedělejte zbytečnou práci, i kdyby třeba vypadala neodkladně, pokud není doopravdy důležitá.

4. Dávejte to, co chcete získat.

Od jiných budete dostávat to nejlepší tehdy, budete-li to nejlepší dávat také vy jim. Tohle zlaté pravidlo uplatňujte ve své osobní praxi.

Chcete-li být milováni, dávejte lásku. Chcete-li mít přátele, buďte přátelští. A pokud chcete mít hodně peněz, znejte jejich cenu. To je pravidlo, které spolehlivě funguje. A je velice, opravdu velice jednoduché.

5. Přestaňte se snažit vyhovovat nějakým očekáváním.

Chtít se přátelit a dobře vycházet se všemi kolem dokola nemá žádný smysl a není to dost dobře možné. Bližší vztahy navazujte jen s omezeným počtem lidí. Soustřeďte se raději na to, abyste hodně znamenali pro jednoho konkrétního člověka.

Každému pomoci a všem vyhovět se zkrátka nedá. Jestliže však dokážete přimět k úsměvu jednoho jediného člověka, může to proměnit celý svět. Možná že ne celý svět jako takový, le svět onoho dotyčného dozajista. Takže se vynasnažte zúžit okruh svých cílů a buďte co nejvíc sami sebou.

6. Dělejte to, co vám napovídá srdce.

Přestaňte dělat nesprávné věci jenom proto, že víte, jak na to. Buďte poctiví sami k sobě i ke všem ostatním lidem. Nepodvádějte. Buďte věrní. Buďte dobrým člověkem.

Chovejte se správně. Život je tak o mnoho jednodušší. Poctivost je podstatou úspěchu. Žijte jednoduše a s potěšením a řiďte se přitom tím, co vám napovídá srdce.

7. Uspořádejte si svůj prostor.

Začněte se zbavovat všeho zbytečného. Zbavte se věcí, které nepoužíváte, a potom dejte do pořádku to, co zbylo. Udržovat pořádek je nesmírně důležité – nejenom doma, ale také na pracovišti.

Pokud ve vašem prostoru panuje chaos a nelad, může vás to rozptylovat a může to dokonce být příčinou stresu. Volný prostor je něco jako čisté malířské plátno, na kterém se dá vytvořit něco velkolepého.

8. Jednejte efektivně.

Přestaňte jednat bezcílně jenom proto, že jste to dělali vždycky. Pokud budete i nadále dělat to, co děláte, bude se vám také stále dostávat toho, co dostáváte.

Mnohokrát se v životě střetáváme s neplánovanými a náročnými okolnostmi čistě a jen proto, že nad takovou možností předem dostatečně nepřemýšlíme. Místo co bychom se snažili najít co nejlepší způsob řešení běžných obecných povinností, a vtiskli tak svému životu nějaký řád. Zvolte si vždycky jeden optimální způsob vedení každé konkrétní záležitosti – způsob úklidu, způsob zadávání bankovních příkazů, způsob uspořádání dokladů, emailů atp. – snažte se ho co nejvíce zjednodušit a zároveň ho vytříbit tak, aby byl co nejvíce účinný a maximálně logický. Jakmile toho ve všech svých obecných záležitostech dosáhnete, držte se zavedených postupů a udělejte si z nich pravidlo.

9. Dovolte věcem, aby nebyly úplně dokonalé.

Usmívejte se při každé příležitosti z prostého důvodu – protože jste se rozhodli být šťastní a vděční za všechno dobré, co máte, a za potíže, které nemáte.

Je neměnným faktem, že život není dokonalý, lidé nejsou dokonalí a ani vy sami nejste dokonalí. A navíc je to naprosto normální. Ve skutečném světě se totiž za dokonalost žádná vyznamenání neudělují. Vyznamenání dostávají ti, kdo dělají dobré skutky. A jediná cesta, jíž se můžeme dopouštět ušlechtilých činů, znamená být v devětadevadesáti procentech případů nedokonalí.

10. Zbavte se zbytečných dramat i těch, kdo je vytvářejí.

Nikdy z ničeho nedělejte zbytečně tragédii a neobklopujte se lidmi, kteří si na to potrpí. Volte si přátele, na které budete moci být hrdí, takové, kteří vás mají rádi a kteří si vás váží. Tedy lidi, kteří vám rozsvítí každý den už jenom tím, že se v něm vyskytují. Od negativních osob neodcházejte, před těmi přímo utíkejte. Život je příliš krátký na to, abyste ho utráceli s lidmi, kteří z vás doslova vysávají štěstí.

11. Nemyslete na to, co si o vás ostatní myslí a co by po vás asi tak mohli chtít.

Jednu z největších svobod znamená nedělat si hlavu s tím, co si o vás jiní myslí nebo pomyslet mohou. Vyjděte občas ven, nadechněte se pěkně zhluboka čerstvého vzduchu a uvědomte si, kdo jste a kým doopravdy být chcete.

To nejlepší, co můžete dělat a čím se řídit, je poslouchat hlas vlastního srdce. Riskujte. Nepřijímejte bezpečná a jednoduchá rozhodnutí jenom proto, že máte obavy, co by si o vás mohli myslet jiní nebo co by se snad mohlo stát. Pokud budete postupovat tímto způsobem, nestane se nikdy nic.

Nedejte se nikým malomyslným přesvědčit, že vaše sny jsou neuskutečnitelné.

=========
10 psychologických efektů ovlivňujících lidské jednání
Sedm způsobů, jak změnit svůj vztah k životu