10 způsobů životního restartu

V životě každého člověka se najdou jedna či dvě oblasti, které ustavičně selhávají. Cítíte, že jste uvázli a nemůžete se pohybovat dál. V podobných případech nějaká kosmetická změna zpravidla nepomůže. Je potřeba něco radikálního. Uvádíme pár způsobů životního restartu:

Restartujte svou výživu

Výživa je jednou z prvních oblastí, kterou je potřeba restartovat. Vyřazení nezdravých potravin můžete zařadit do plánu celkové detoxikace organismu. Ta spočívá v intenzivní krátkodobé dietě, která tělu umožní zbavit se škodlivin, najet na program ke snížení váhy a pomůže vám totálně změnit své stravovací návyky. Zdravý jídelníček je nevyhnutelným výchozím bodem ke snížení hmotnosti a ozdravení všech tělesných funkcí.

Restartujte svůj šatník

Kolikrát jste otevřeli skříň a řikali si:

 • Nemám co na sebe…
 • Z tohohle se mi nic nehodí…
 • Všechno to je dávno z módy…

Tohle nejspíš zní povědomě mnoha lidem – a zdaleka nejen ženám. Pokud se vás to týká také, restartujte také svůj šatník.

Restart bydlení

Jestliže pokaždé při příchodu domů se začínáte «topit» ve věcech, měli byste asi začít s restartem vlastního bydlení. Vyberte pokoj, v němž trávíte nejvíce času a postupujte následovně:

 • Odneste z pokoje úplně všechno. Musíte pokoj dokonale vyprázdnit, abyste mohli vidět, jak v něm budete pociťovat otevřený, volný prostor.
 • Představte si ideální vzhled tohoto pokoje.
 • Nechte si jenom zcela nezbytné věci.

Jakmile uvidíte, jak přehledně a spořádaně vypadá všechno v místnosti, která byla ještě docela nedávno přecpána zbytečnostmi a vyloženými krámy, kolik místa jste v ní dokázali uvolnit, s velkou pravděpodobností vás to pohne k restartování celého bytu.

Restart odpočinku

Možná vám to zní divně, ale je to velice důležitá věc. Všichni potřebujeme odpočívat. Každý potřebuje občas nechat úplně plavat veškeré povinnosti a pracovní záležitosti, zvláště pak v případech emocionálního vyhoření. Chronický stres vás vyčerpává emocionálně, duševně i fyzicky. Krom toho zásadním způsobem poškozuje každou motivaci, brání schopnosti koncentrace a navíc velmi záhy vyvolává zdravotní problémy, a to i velmi závažné. Proveďte radikální restart svého odpočinku. Večery u televize vás totiž mohou vysilovat ještě víc, než každodenní zaměstnání.

Restartujte své vnitřní hodiny

Pokud jste si snad zvykli chodit spát v 6 ráno a vstávat ve 2 odpoledne, měli byste své vnitřní hodiny přenastavit. Nejezte před spaním, vypínejte zdroje osvětlení a elektronického šumu alespoň hodinu před ulehnutím, vyhýbejte se každému rozrušení než jdete spát. Nemá žádný smysl restartovat si život, pokud nedokážete sladit svůj spánkový režim s obvyklým průběhem pracovního dne.

Restartujte svůj pracovní rozvrh

Jestliže je přesycen úkoly a povinnostmi, z nichž většina ve vás vyvolává obavy a způsobuje nervozitu, nastal čas svůj pracovní rozvrh podrobit důslednému restartu.

Najděte si volnou chvíli a klidný kout, posaďte se s kusem papíru a dejte dohromady úplně nový rozpis povinností a úkolů, které musíte zajistit. Než do něj cokoli přidáte, zamyslete se poctivě a podrobně, jestli je to věc skutečně nutná. Potřebujete to? Přemýšlejte o všem: o svých povinnostech, o zaměstnání, o úkolech, které je třeba plnit průběžně, o objemu času, který každý takový úkol vyžaduje.

Restartujte své finance

Pokud na vás těžce doléhá finanční stres, musíte své finance zela nezbytně restartovat. Snažte se výdaje plánovat na měsíc předem. Nechávejte si vždycky malou rezervu. Dodržujte svůj plán. Vyhýbejte se výdajům spontánním, naučte se nakupovat předem, zejména potraviny.

Restartujte své cíle

Postupujte následovně:

 • Zkontrolujte, jak jste na tom s cíli, které jste si stanovili na začátku roku.
 • Jeden nerealizovaný si zvolte, ostatní nechte být.
 • Začněte vybraným cílem, jako by 1. ledna bylo právě dneska.

Restartujte jednu hodinu z každého dne

Začínejte tak každé ráno. Jednu ranní hodinu si vyberte pro restart. Ať se včera dělo cokoli, dnes začínáte den z čistého listu:

 • 15 minut na zdravou snídani
 • 15 minut na deník
 • 15 minut na meditaci
 • 15 minut na cvičení

Extrémní restart

To jsou radikální opatření, která se odhodláte přijmout. Například dát výpověď nebo se přestat stýkat s nějakým konkrétním člověkem. Pouze a jenom vy jste kompetentní k rozhodnutí, zda něco takového udělat nebo ne.

===========
Když změníte sebe, změníte život
10 psychologických jevů často ovlivňujících lidský život