Zastavit se, vážit si svého času a být tady a teď

zastavit-se

Jak se objevila nejrůznější malá a lehká, snadno přenosná elektronická zařízení, pracuje člověk víc. Prakticky celý den. Já pracuju celý den. Pracuju za svým stolem v kanceláři u počítače, emaily dostávám cestou na metro, odpovídám na ně, když sedím v tramvaji, čtu nové zprávy a odpovídám na ně při čekání na jídlo v pizzerii, beru naléhavý hovor, když jím. A emaily a otázky mě dohánějí po celý večer, vracím se vlastně do práce, abych tohle dodělala a tamto dopsala – a pak je čas jít spát.

Lidé v restauraci telefonují, lidé v metru telefonují, cestou z metra do kavárny lidé rovněž telefonují a když sedím s kamarády v hospodě, všichni po očku sledujeme mobily, aby nám něco neuteklo. A když se rozhlédnu kolem, vidím, že tu různě sedí na první pohled „spolu“ přátelé a známí, ale přitom každý kouká do toho svého udělátoru. Je to součást moderního života.

Přiznávám, že i já trpím obavou, aby mi něco neuteklo, když se hned nepodívám do telefonu při nějakém posezení. Když si mezi prací dávám chvíli pauzu, stejně zcela automaticky odpovídám na emaily nebo nějaké dotazy. Myslím ale, že je strašně důležité umět strčit telefon do kabelky a pít v klidu kávu, koukat kolem sebe po lidech a vůbec po světě. Filtrovat svůj čas a umět říct sobě i jiným: „Tohle je můj osobní čas, všechno ostatní může počkat“.

Tady jsou myšlenky, které jsem si sepsala, abych se neztratila v práci a služebních i jiných záležitostech.

Naučit se odpojit

A naučit se strčit telefon někam hloub do kabelky nebo tašky. Vždyť než vypijete šálek kávy se nic nestane. Je to vaše osobní chvíle se sebou samým. Nebo s přítelem. Čas je to nejdražší, co máme. Můžeme si koupit kde co a dokážeme kvůli tomu přenášet hory, ale čas navíc si nepořídíme ani nevysloužíme. Musíme si ho umět vážit. Čím dřív, tím líp.

Péče o tělo

Představte si, kolik toho za celý nakoukáte na různé monitory. Těch obrázků, co musejí vaše oči zpracovat. Každý okamžik vaší práce. Když si jdete zaběhat, cítíte jistě, kdy je čas se zastavit, vydýchat a odpočívat. S očima to tak nebývá. Ignorujeme a přemáháme jejich únavu, až se samy vzdají.

Dívejte se raději na svět okolo. Na nebe, na kytky. Projděte se, aby si páteř vydechla a tělo se rozhýbalo. Protáhněte se pořádně. Tělo máme jen jedno na celou dobu, co jsme na světě. Potřebuje náš ohled a péči.

Volný čas – volné myšlenky

Proč právě na cestách dostáváme nápady a nové plány? Protože se stále rozhlížíme, jsme stále v pohybu, stále se s něčím novým seznamujeme. Necháváme se unést přírodou. Uklidňujeme se a zbavujeme všeho zbytečného. Volný čas znamená volný příliv nových myšlenek. Nebo ticha.

Pozornost k lidem okolo

Jste-li s přítelem, kamarádkou, odkliďte všechny ty mobily a tablety pryč. Pokud snad potřebujete na něco urgentně odpovědět, omluvte se, udělejte to hned a telefon schovejte. Povídejte si. Buďte se svými blízkými doopravdy, nejen v jejich přítomnosti.

Život v přítomné chvíli

Už jenom proto, abychom skutečně viděli a cítili, co se s námi děje a kde jsme. Když jsem spoustu hodin u počítače, ráda si pustím třeba oblíbenou písničku, vypnu obrazovku, dám si šálek čaje a dívám se do okna. A doslova cítím, jak mě naplňuje vděčnost za tu chvíli, za všechno, co mohu prožívat. Jsou to velmi cenné chvíle. Každý by měl mít každý den nějakou takovou hodinku, minutu, prostě okamžik, který mu dokáže naplnit celý svět. Procítit ho a z celého srdce milovat.

Dýchat

Taky se vám stává, že se přistihnete, že právě snad ani nedýcháte? Často v silném zaujetí opravdu dýcháme jaksi „ekonomicky“. Zavřete oči a udělejte několik pomalých nádechů a výdechů. Hned pocítíte, že vám naskočil jakýsi lepší režim, v hlavě se vám trochu vyjasní, pocítíte lehkost a příliv energie.

Odpočinek

Dopřát si skutečný odpočinek. Neusínat s telefonem kdesi mezi polštářem a ramenem. Ráno se pořádně protáhněte, mrkněte z okna na nový den a obejměte své blízké. Před spaním si pohovte v tichu, ať už při tiché hudbě nebo svých večerních rituálech. Ať si odpočine rozum a tělo se připraví ke spaní. Odpočívejte a dobře spěte, je to důležitá součást péče o sebe.

Vidět život kolem sebe

Všímejte si života kolem. Teď hned. Buďte co nejčastěji se svými blízkými, objímejte je a dejte jim znát, jak moc je máte rádi. Všímejte si přírody, jak proměnlivá je a v té proměnlivosti krásná. Kolik je v ní věcí, které můžete obdivovat.

Přeji vám krásný den. Važte si svého času.

Dara Muscat

=========
Jak znovu mít život pod kontrolou a být šťastný
8 pravidel feng šuej k získání materiálního blahobytu