Parapsycholog o největších mýtech osobnostního rozvoje

parapsycholog

 1. Buďte tady a teď!

Když si přečtou horu filosofických knih, lidé bůhví proč nabydou přesvědčení, že musejí přebývat v této chvíli a myslet na minulost nebo budoucnost že je špatné.Myslete si na co chcete a kolik chcete! Prostě se nepropadejte do mnohadenní nostalgie nebo záchvatů fantazijních představ. V minulosti i budoucnosti je spousta zajímavého, tam i tam můžete najít změnu životního scénáře. Všechno se stejně odehrává ve stejném čase.

 1. Nikdy se nevzdávej!

Budete-li vyhrabávat tunel lžičkou, těžko z toho něco bude. Zbytečná úpornost málokdy přinese člověku zdar, obvykle mu spíš uškodí. Místo toho střízlivě hodnoťte fakta a přizpůsobte jim strategii, i kdyby neodpovídala prvopočátečním záměrům. Buďte pružní. A pak – i kdybyste se na pár dní nebo třeba celý měsíc zastavili, abyste si promysleli novou strategii, je to projev moudrosti a ne rezignace na dosažení cíle.

 1. Věř ve svůj sen!

Když vidím různé posty na tom či onom byznys blogu, dostávám třesavku. Jaký má smysl věřit ve svůj sen, když dál nic neděláš? Ale vážně: stvořili jste si sen, naplno si ho představili. Přiblížil se k vám aspoň o metr? Samozřejmě, že ne. Věřit v sen a jít tvrdě za ním jsou dvě zcela různé věci.

 1. Co začneš, dokonči!

Nevím, jestli jsem v tom sám, nebo je nás víc, ale mě se nikdy nezamlouvalo za každou cenu dokončovat to, co jsem začal. Pociťuji silnou frustraci, mám-li dokončit něco, co už mě zkrátka pustilo. Znásilnění vlastního mozku a těla ještě nikdy nevedlo k dobrým výsledkům. Najděte někoho, kdo vždycky dokončuje, co začal, sami to nechte být třeba v půlce a buďte šťastní! Dělám na několika projektech najednou, nemají data ani termíny, prostě si žijí a já se rozvíjím spolu s nimi.

 1. Říkej ty správné afirmace!

«Jsem úspěšný». «Vesmír je bohatý». «Jsem peněžní magnet». Lidi, kteří by něco takového říkali, na ulici nepotkáte. Ovšem tréninky úspěšného úspěchu a tajných tajemství jsou podobnými unikáty zcela zaplněny. Vy si fakt myslíte, že věta „Jsem peněžní magnet“ vám přitáhne peníze? Zvláště když vám v peněžence smutně šustí poslední bankovka? Pokud vaše vědomí a energie nebudou zaměřeny na události, kterých chcete dosáhnout, žádné afirmace fungovat nebudou.

 1. Využívej efektivně svůj čas!

Z vyznavačů přikázání Velikého Time-managementu je mi špatně od žaludku. Když mi do hlavy vpluje myšlenka, že dneska se mi nechce pracovat, a to dokonce v okamžiku, kdy otevřu svůj notebook, zkrátka ho znovu zavřu a pozornost věnuju něčemu úplně jinému. A když i to mě omrzí, surfuju na internetu, koukám se na film nebo se jdu projít. Tímto způsobem vznikaly mnohé chytré myšlenky, které se mi v mé práci opravdu hodily. Naučte se být neefektivní pro své vlastní potěšení.

 1. Jsi tvůrcem svého osudu, měj svůj život ve svých rukou!

Abychom si rozuměli, já jsem pro řízení vlastního života. Je však hloupost popírat, že mnohé fenomenální myšlenky včetně vědeckých objevů byly výsledkem obyčejné náhody a chaosu. Stejně jako neočekávaně na ulici potkáte starého známého, stávají se v životě mnohé věci, které jste nemohli předvídat. Řídit je není třeba a víc než to: nemáte k tomu žádné prostředky. Všechno, co můžeme, je využít tyto události s maximální možnou výhodou.

 1. Miluj bližního svého!

Je-li někdo ve vašem okolí naprostý kretén, nemá smyslu se obelhávat. A když vás šéf přivádí k nepříčetnosti, jistě ho za to nebudete milovat. Mlátí-li vás manžel, tak od něj odejděte a hotovo. Místo abyste se smiřovali s věcmi, které se vám u druhých nelíbí, obklopte se těmi, s nimiž vám je dobře a ne že je musíte snášet. NE VŽDY TO, CO VIDÍTE, ODRÁŽÍ VÁS SAMOTNÉ!!!! Mnohé situace a mnozí lidé se ocitnou ve vaší realitě čistě proto, že je přitáhly vaše emoce nebo náhodou šli stejnou ulicí. NEMYSLETE si, že všechno přitahujete vy. Když vám někdo ublíží, ubližte mu taky, odpovězte, braňte se, řekněte mu to.

 1. Alkohol a tabák jsou zlo!

Alkohol mi nic neříká. Často jsem sledoval lidi, kteří popíjeli a divil jsem se, proč musejí pít, když si jdou zatancovat, nebo když si chtějí zlepšit náladu. V alkoholu je jen málo dobrého, ale pijete-li s mírou a ne proto, abyste sbalili hezkou holku a odvezli ji k sobě do podnájmu (protože bez alkoholu byste si to netroufli), nebo abyste byli opilí s kamarády, s nimiž se jinak nudíte, nic špatného na tom není. Když jsem si dřív někdy zapálil, dělal jsem to proto, že jsem chtěl podumat nad něčím důležitým, ne kvůli cigaretě. Byl to dialog se sebou samým, proto jsem také vždycky kouřil o samotě. Postupně tahle potřeba přešla. Proč? Protože na ničem nelpím, nic neodmítám, a nejspíš proto si ani nemusím kupovat elektronickou cigaretu. Ve skutečnosti vám uspokojení poskytne všechno, co děláte, pokud jste v tu chvíli šťastni. Když něco zuřivě odmítáte, upadáte do nové závislosti, stejné, jako je ta na cigaretě nebo štamprleti. Není-li člověk na ničem závislý, není zkrátka na ničem závislý.

 1. Je třeba mít svého koníčka!

Je třeba nikoli mít koníčka, ale žít jím. Neměli byste rozdělovat: tohle je moje práce, tohle je moje hobby. Od rána do večera dělám to, co mám rád (hobby) – svou práci. Práce-koníček, to je pro mě jeden celek. Nedělám v životě to, co mě nebaví.

 1. Rozšiřuj svou komfortní zónu!

Velmi populární tvrzení, že musíte uhánět ke každé strašné situaci, jen abyste v ní sami sebe prověřili. Trenéři a učitelé úspěchu přece tvrdí, že „Energie je tam, kde je strach“. To ale neznamená, že když se bojíte výšek, máte skákat padákem. Rozšiřovat zónu komfortu znamená překonávat věci, které vám brání jít k cíli a ne podnikat jedno plonkové dobrodružství za druhým.

 1. Mysli a bohatni!

No jistě, jen seď, přemýšlej a kapsy se ti naplní vzduchem. Peníze nám nenáleží od přirozenosti! Je to stav energie, kterou jste cestou životem nasbírali. „Myšlením“ ještě nikdo nezbohatl. Lidský mozek se zachytává škvír a skulin a vždycky je chce využít. Abychom zbohatli, musíme být zkrátka aktivnější, než ostatní. Být na těch životních cestách, kde se bohatství vyskytuje. Být energeticky naladěni na stejnou vlnu jako člověk s příjmy, o nichž sníme. Ustavičně pracovat na svém peněžním kanálu. „Myslet“, to je privilegium těch, kteří už bohatí jsou.


 1. Nedívej se na televizi!

Všechno je třeba dělat tak, aby nás to uspokojilo, to znamená vybrat si ty pořady, které se nám líbí a něco nám dávají nebo nám pomohou uvolnit se po těžkém dnu. Já televizi nemám. Ale na zajímavé pořady se rád podívám na Internetu.

 1. Raduj se z toho, co máš!

Nejspíš mnoha z vás budu připadat jako cynik, ale mám za to, že mnoho lidí si svou radost jen namlouvá. Opravdu, jak třeba může člověk být mezi lidmi šťastný, když má problémy v partnerských vztazích, v rodině. Jak se může radovat ze šéfa, který mu vulgárně nadává? Jak se může seberealizovat v práci, která ho nebaví? Než se budete za každou cenu radovat, uspořádejte si život tak, abyste se doopravdy měli z čeho radovat. Není to zase tak těžké! A pak klidně můžete zapracovat na tom, abyste pociťovali radost z toho, co máte. Ale tvářit se, že všechno je normální a úplně nej, když ve skutečnosti trpíte, nemá smysl. A hrozně vám to ubližuje.

 1. Co nejdřív najdi své předurčení!

Žádné „předurčení“ neexistuje. Obvykle se tak říká oblíbené práci. A proč tedy heslem „najdi si oblíbenou práci“ nikdo nikoho nemotivuje? Chce se vám tím naznačit, že je to věc obtížná, ve skutečnosti ovšem to může zabrat tak deset minut. Dělat to, co vás nabíjí, můžete hned dnes. A neodkládat to na nějaký příští život. Pak bude „předurčení“ cestou seberealizace v tomto světě. A ta může být pestrá a velmi zajímavá. Nijak se neomezujte.

 1. Ideálním duchovním životem je život mnichů.

Duchovnost znamená ustavičný rozvoj vlastní duše uprostřed společnosti. Mniši jsou obyčejní zbabělci, kteří se bojí zabývat seberozvojem ve společnosti, proto odejdou na nějaké tiché místo, jen aby se jich nikdo nedotkl. Nebo se dají ke společenství sobě podobných. Mniši sami moc dobře vědí, že nemají dost síly na to, aby žili ve společnosti. Často opouštím civilizaci jenom proto, abych nabral sílu a vrátil se zas do světa, kde projevit sám sebe je nezbytné pro osobní rozvoj.

 1. Pryč s otroctvím v kanceláři, poznávej život cestováním!

Cestuju často. Život se na cestách nijak nemění. Mění se jen jeho okolnosti. Máte-li však místo štěstí v sobě černou díru a myslíte, že cestování to změní, musím se smát. Nezměníte nic, jen okolní podmínky. Abyste byli šťastní, cestování vůbec nepotřebujete.

 1. Neseď na sociálních sítích!

Klidně na nich buďte, jak dlouho jen chcete. Pokud svůj čas na sociální síti řídíte vy a ne ony, vysedávejte na nich podle libosti, je to skutečně efektivní nástroj moderního společenského života. Je-li s nimi spojena vaše práce, pak tím spíš.

Co jedině je důležité, rozmlouvejte víc také sami se sebou, pak budete zajímaví i pro svět, pro své přátele i ty, kdo vám dají lajky.

S.F.

ŽIJTE NAPLNO - TŘÍTÝDENNÍ ONLINE KURZ
Staňte se lepší verzí sebe sama a začněte se cílevědomě přibližovat životu svých snů. Začátek - ihned.

=========
25 nesporných pravd o osobním rozvoji
Čtyři životní etapy. Kterou právě procházíte?