4 otázky, které váš život pozvednou na novou úroveň

Ať nad svým životem přemýšlíme sebevíc, zdá se, že nikdy bychom se neměli vyhnout těmto čtyřem otázkám:

1. Co nejlepšího pro sebe můžu momentálně udělat?

Najděte si chvilku, abyste si na tuhle otázku odpověděli. Co pro sebe právě teď můžete udělat? Nemusí to být nic velkého, nic grandiózního. I malá podpůrná akce vám může změnit den a svět.

Co se na chvilku posadit? Dát si šálek kávy? Nebo se podívat na legrační video o kočkách? Neměli byste třeba víc věřit tomu, co děláte?

Pokuste se při odpovědi soustředit na přítomnou chvíli. Pokud budete mít pocit, že jste kápli na správnou odpověď, jděte a udělejte, co vás napadlo. Ptejte se takhle alespoň čtyřikrát za den.

2. Kdybych měl doopravdy dokonale rád sám sebe, co bych si řekl nebo co bych udělal v téhle situaci sám pro sebe?

Člověk by měl sám sebe opravdu hluboce milovat, jenomže mnozí z nás na to zapomínají. Tahle druhá otázka vám umožní přistupovat ke všem svým životním rozhodnutím s porozuměním a láskou.

Jednou z nejsilnějších a nejhlubších změn, které můžete v životě provést, je začít se mít doopravdy rádi, rozumět a důvěřovat si. Je to základ, na kterém stojí v životě všechno.

3. Za co v životě mám nést zodpovědnost?

Pouze vy jste zodpovědní za vlastní život. Odpovídáte za své myšlenky, činy i slova vycházející z vašich úst. Za energii, kterou vysíláte do světa. Ochota a připravenost plně vládnout vlastní životem vám umožní ho vlastními silami měnit. Zodpovědnost vám umožní vidět, co máte pod kontrolou a co ne.

Člověk nedokáže ve svém životě řídit úplně všechno, ale pokud je schopen přijmout zodpovědnost, může změnit to, co změnit potřebuje.

4. Které z věcí /zvyků /pocitů mi už k ničemu nejsou?

Sepište si to. Seznam všech věcí, myšlenek, pocitů, vztahů, emocí a zvyků, která vám v životě už k ničemu nejsou.

Když si seznam prohlédnete blíž, možná zjistíte, že jde vlastně o jednu nebo dvě věci, kterých se doopravdy týká. Až ho odpovídajícím způsobem zeštíhlíte, zamyslete se, zda dokážete situaci nějak změnit.

Pokud ji nemáte tak docela v rukou, stálo by možná za to ji buď napravit nebo přijmout. Pokud s ní můžete něco dělat, zamyslete se nad tím, co a jakým způsobem byste na ní mohli změnit. Je-li všechno vůbec mimo vás, bylo by zřejmě nejlepší se zbavit jakéhokoli spojení se situací i jejími okolnostmi.

========
Metodou volného psaní přijdete na kloub mnoha problémům
5 způsobů jak přestat sami sebe stresovat