Být sám sebou ve světě, který se neustále snaží učinit tě někým jiným, je ten největší úspěch. Ralph Waldo Emerson
Velmi mnoho knih a tréninků osobního rozvoje a cesty k úspěchu pracuje s výrazem „zůstat sám sebou“. Přičemž pod termínem „zůstat sám sebou“ se rozumí „neměnit se“. Vždyť konec konců, jestliže se člověk změní, už to doopravdy není tak docela on. A tak se objevují stále nové a nové „Jak se stát úspěšným…“, „Jak přijít k bohatství…“ a „Jak zhubnout…“, atd. atp.
Jenom někteří z autorů jsou shovívaví k mozkům unaveným tak masivním útokem a nabízejí dosáhnout toho samého, avšak za 5 minut denně. „Jak si vypěstovat svaly na břiše za 5 minut denně“, „Jak vydělat milion, budete-li se tomu věnovat 5 minut denně“ a podobně.
Skvělé téma, dobře se prodává a je žádané. Ale proč vlastně?
Jak opustit destruktivní životní scénáře, vrátit se do rovnováhy, rozzářit své vnitřní slunce a stát se svou lepší verzí. >>>
Jak se dát dohromady po rozchodu, vrátit si vnitřní sílu a sebevědomí a vytvořit si nový a šťastný vztah >>>
Přece proto, že uspokojuje poptávku po pohádkách. Jen si vzpomeňte, jak Honza pořád vylehával na peci, a pak najednou bum – hned za humny dal stařečkovi kus chleba a měl v kapse kouzelnou píšťalku. A tohle je stejné, bez námahy za pět minut denně máte milion, krásné tělo a všichni vás v tu ránu milují. A co zejména – zůstanete sami sebou.
Ovšem jestliže pokud jde o pohodlnost a nechuť k námaze je všechno více méně jasné, co vlastně znamená to „zůstat sám sebou“? Zvláště pokud se vyhneme výkladu „neměnit se“, což zase odkazuje na lenost či strach – jak tedy ten výraz vlastně chápat?
Vycházíme-li z formulace samotné, je jasné, že k tomu, abychom mohli zůstat sami sebou, musíme mít alespoň nějakou představu, jací jsme. To znamená ohodnotit sami sebe a své postavení v té oblasti, v níž hodláme zůstat sami sebou. Například v oblasti financí, hmotnosti, úspěchu, štěstí, rodiny, práce/podnikání a tak dále dle libosti. Tohle všechno zhodnotit a potom přijmout rozhodnutí nechat to, jak to je. A spolu s přijetím rozhodnutí za ně také samozřejmě převzít zodpovědnost. Jak jinak, jedno bez druhého není možné.
Ale teď pozor!
Z předchozího vyplývá, že když si koupíme nějakou tu knížku «Jak zhubnout a zůstat sám sebou“, činíme tak v naději na zhubnutí a zároveň rozhodnuti to nedělat (neboli zůstat sami sebou). Formulace „zůstat sami sebou“ je časovanou bombou, která ničí naše úsilí.
Nastartuj svůj lepší život. Srozumitelný plán plnění Vašich cílů. >>>
7 dní sebelásky - Online Kurz Zdarma >>>
Ve skutečnosti samozřejmě vůbec nemluvím o knížkách a trénincích. Mluvím o tom, že pokud jste se snad náhodou přichytili při letmé myšlence si podobnou knížku koupit nebo se přihlásit na nějaký takový trénink, ještě se nad tím zamyslete. Každá změna vyžaduje úsilí a změny. Změny beze změn nejsou možné. Chcete-li být štíhlejší, musíte vynaložit nějaké úsilí, chcete-li mít větší bicepsy, bude vás to stát určitou snahu, jestliže se chcete naučit žonglovat devíti míčky najednou, počítejte s pořádnou námahou a pokud se chcete stát boháčem, dá vám to pořádně zabrat. Jinak to nechodí. Jinak je to čistě lhaní si do kapsy, s knížkou nebo knížky.
Jistěže člověk musí vědět, jaké úsilí a kterým konkrétním směrem ho napřít. To však už je poněkud jiná historie. I když o nic míň důležitá.
Jestliže se chcete změnit, přiznejte si to a podnikejte k té změně kroky. Jestliže však chcete „zůstat sami sebou“, nevyhazujte peníze za knihy a semináře. Prostě v této věci pokračujte v nicnedělání.
Být sám sebou znamená právě růst a měnit se tím směrem, kterým člověk chce, kam ho táhne jeho touha a vede jeho hvězda. Nebo se taky dá ležet na gauči a nedělat nic. Každý má jinou hvězdu, že ano :). Akorát, že k tomu posledně uvedenému nepotřebujete žádné knihy ani trénink.
Pro mě osobně je tím řečeno vše.
Jak objevit svou hodnotu, odhalit zdroje své vnitřní síly, a žít šťastný život.>>>
Život v proudu: jak do něj vklouznout a jak v něm zůstat
Život v nekončícím nedostatku